;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“İzmir'de sendikacılık vizyonunu değiştirdik”

Sağlık-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, İzmir'de 30 bin sağlık çalışanı olduğunu hatırlattı. Yıldırım, “İzmir'de sendikacılık vizyonunu değiştirdik. İnsan odaklı sendikacılık yapıyoruz. Gelinen noktada, 412 yeni üyelikle, 19 hastanede yetkili olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi

“İzmir'de sendikacılık vizyonunu değiştirdik”

Sağlık – Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, sendika olarak aile bilinciyle hareket ettiklerini ifade ederek, “Sağlık – Sen İzmir 1 No'lu Şube olarak, hiçbir platformda 'ben' mantığıyla hareket etmedik. En başından beri aile bilinciyle hareket ettik. Bu bilinçle de başarıyı elde ettik. Bugün üye sayımız 9 bin 500'lere ulaştı. İzmir'de üç şubeyle yetkili ve etkili sendikacılığın örneklerini sergiliyoruz. Geçen temmuz ayı itibariyle 1 No'lu şubenin olağan genel kurulunu yaptık. Burada yeni bir yönetimle görevi aldık. İzmir'de en çok üyeye sahip ve hızlı şekilde büyüyen bir yapıya sahibiz. Birlikteliğe inanan, samimiyetten güç alan bir ekibiz. Genel ve yerel sorunların neler olduğunu, bu sorunların nasıl çözüleceğini tüm hastanelerimizde gösterdik” dedi. 

İZMİR'DE 30 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI VAR

Sendikacılığı bir görev olarak yaptıklarının altını çizen Yıldırım, “Biz farklı bir sendikayız. İzmir'de sendikacılık vizyonunu değiştirdik. Sendikacılığı sadece koltuk, makam olarak görmüyoruz. Biz doğruları yaptığımız sürece, arkadaşlarımızın sorunlarını çözeriz. Her türlü sorunda yanlarında olduk. Yaklaşık 4 ay önce bir mevzuat sosyal mesajlaşma grup hattı oluşturduk. Yaptığımız çalışmayla 4 aylık sürede 823 soru geldi. 7 kişilik profesyonel bir mevzuat grubumuz var. Tamamen gönüllülük esas. Sendikacılığı hiçbir platformda meslek olarak yapmadık. Biz bunu görev olarak görüyoruz. Bugün İzmir'de 30 bin sağlık çalışanı var. Buna göre hareket etmek durumundayız. İnsan odaklı sendikacılık yapıyoruz. Ne aldatan ne de aldanan bir sendikacılık anlayışıyla hareket ediyoruz. Çözüm noktası eğer bizsek, bunu mücadelesini sonuna kadar veririz. Gelinen noktada, 412 yeni üyelikle, 19 hastanede yetkili olmanın gururunu yaşıyoruz. Kişilerin dertleriyle dertleniyoruz. Çünkü her şeyden önce biz de sağlık çalışanıyız” diye konuştu. 

ACİL TALEPLERİ SIRALADI

Ağustos itibariyle toplu sözleşme yapılacağını hatırlatan Yıldırım, acil taleplerini şu şekilde sıraladı; “Toplu sözleşemeyle ilgili çalışmaları hem genelde hem yerelde yapıyoruz. Taleplerimiz var. Biz sahada çalışan kişileriz. Özellikle 2014 sonrasında mezun olan, lisans tamamlamak için başvuran kişilerin bu talebi kabul edilmemişti. Bunun toplu sözleşmede acilen çözülmesi gerekiyor. Bu kişilerin lisans tamamlama mağduriyetleri giderilmeli. Performansa dayalı ek ödeme sistemi değiştirilmelidir. Adil bir sistemle yeni ek ödeme sistemi hazırlanmalıdır. Hastanelerde Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları 15 yıldır aynı. 15 yıldır bütün giderler arttı. SUT fiyatlarının acilen artması gerekmektedir. Yıpranma payı için 5 yıla bir yıl olarak talep etmiştik. Cumhurbaşkanımız da bunun sözünü vermişti. Ancak gelinen süreç sağlık çalışanlarını memnun etmemiştir.”

“Sağlık çalışanları bir ekiptir”

Sözlerini sonlandıran Yıldırım şunları söyledi; “Adil bir yıpranma payı hazırlanmasını ve tüm arkadaşlarımızı kapsamasını istiyoruz. 3600 ek gösterge noktasında talebimiz var. Hemşirelerimizin bundan yararlanması bize güç verecektir. Ancak sağlık çalışanları bir ekiptir. Biz tüm sağlık çalışanlarının buraya girmesini istiyoruz. Eğitim durumuna göre kademeli olarak düzenlenmeli ve çarpan katsayı artırılmalı. Eğitim-araştırma hastanelerinde çalışan arkadaşlara ise özel hizmet tazminatı verilmeli. Sağlık-Sen, tüm sağlık çalışanlarının 657'ye tabi 4A kadrosunda istihdam edilmesini istiyor. Sağlık çalışmalarını ayrıştırmaya gerek yok.”

Next page

Gazete Yenigün