Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“İşsizlik oranları gerçeği yansıtmıyor”

Ekim ayı işgücü istatistiklerinin değerlendiren Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Memiş Sarı, “TÜİK kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alan işçileri işsiz saymıyor” dedi

“İşsizlik oranları gerçeği yansıtmıyor”

Nihat AK / YENİGÜN - 2020 Ekim ayı işgücü istatistiklerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işsizlik oranını yüzde 12,7 olarak belirledi. Açıklanan rakamlara Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'ndan eleştiri geldi.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlarda Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 391 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,7 puanlık azalış ile yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,9 puanlık azalış ile yüzde 14,8 oldu.

 

“4 MİLYON KİŞİYE NE OLDU”

Başkan Sarı, “Ülkede genç işsizlik verisinin yüzde 27.05, toplam işsizlik rakamının yüzde 18’lerdedir. Geniş tanımlı işsizliğin 14 milyona çıkmıştır. Halk, işsizler, emekliler, yoksullar bu gerçeği işsiz kalarak, pazarda gıda enflasyonunda, marketlerde görmektedir. İŞKUR’un pandemi öncesi açıkladığı verilerde 32 milyon çalışan olduğunu biliyoruz. Toplam çalışan kayıtlı işçi sayısı 32 milyondan 28 milyona düşmüş. Bu aradaki 4 milyon insan buhar olup uçtu mu? Ocak ayı verilerinde 32 milyon kişi çalışıyor gözüküyor. Bu dört milyon insan işsiz kaldı demektir. İşsizlik var olan bir gerçektir.

 

Onlar işşiz sayılmıyor

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise “TÜİK’in yöntemine göre, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alan işçiler iş aramadıkları için işsiz sayılmıyor. İŞKUR’a göre bugüne kadar yaklaşık 3,6 milyon işçi kısa çalışma ödeneği ve 2 milyon 217 bin işçi de ücretsiz izin ödeneği (nakdi ücret desteği) aldı. Ancak TÜİK bu işçileri istihdamda kabul ediyor” dedi. 

Next page

Gazete Yenigün