Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“İKİ EKMEĞİN ARASINA DÜNYALARI SIĞDIRIYORUZ”

Selahattin ve Çelebi Arslan kardeşlerin 1974 yılında İzmir'de açtıkları dükkan ile başlayan ve 'İki ekmeğin arasına dünyaları sığdırıyoruz' mottosuyla yola devam eden maceraları, bu ay sonunda Karşıyaka Sahil'de açılacak olan 6. şubeleriyle devam edecek. Yenigün TV'nin konuğu olan Celal Arslan, Selahattin Arslan ve Mustafa Arslan bizlere yeni kurulacak olan şubeyi ve Kardeşler Büfe'yi anlattı

“İKİ EKMEĞİN ARASINA DÜNYALARI SIĞDIRIYORUZ”

1974 yılında, Arslan kardeşlerin en büyükleri olan Selahattin ve Çelebi Arslan'ın mangala ilk kömürü atmalarıyla İzmir'de başlayan Kardeşler Büfe serüveni, ay sonunda Karşıyaka Sahili'nde açılacak 6'ncı şubeyle devam ediyor. Kardeşler Büfe'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, Başkan Yardımcısı Celal Arslan, Kardeşler Büfe'nin Onursal Başkanı ve aynı zamanda İzmir Büfeciler ve Kantinciler Odası Başkanlığını yürüten Selahattin Arslan, Yenigün TV ekranlarında Kardeşler Büfe'yi ve yeni kurulacak şubeyi anlattı:


Celal Arslan: 1974 yılından beri bu işi yapıyoruz. Ben 3'üncü kuşağım. Kardeşler Büfe; dededen, babadan ve amcalarımızdan miras bize. Mesleğimizi en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyoruz. Karşıyaka, Bostanlı, Alsancak, Hatay, Güzelyalı ve Karabağlar'da olmak üzere toplam 5 şubemiz var. 6'ncı şubemizi Karşıyaka'da açacağız. Elimizden geldiğince şubelerimizi İzmir'in her yerine yayacağız. 100-110 kadar personelimiz mevcut. Çalışanlarımızın 40'ı bayan. Bu şekilde istihdama katkı koymaya çalışıyoruz. 

YÜZDE YÜZ DANA ÜRÜNLERİ

Ürünlerimizin hepsi yüzde yüz dana ürünüdür. Bu konuya özellikle özen gösteriyoruz. Yılların getirdiği bir alışkanlık bizim için. Bundan taviz vermiyoruz. Menümüze yeni ürünler eklemeye çalışıyoruz. Örneğin, yumurtalı karışık sandviç bizim olmazsa olmazımızdır. Bunun gibi İzmirlilerin sevdiği pek çok ürünümüz var. Ekmeğimizin içinde 1974'ten beri kendi yaptığımız salçayı sürüyoruz. Biraz da bu günlere o salça sayesinde geldik. Sosislerimiz haşlamadır. İçine koyduğumuz sosumuz da özeldir. 

72 ÜRÜN ÇEŞİDİ

Dedelerimiz, babalarımız bu mesleği bir tık yukarıya taşımış. İzmir'de sadece Kardeşler Büfe'de bu kadar ürün çeşidi var. Sandviç konusunda iddialıyız. İki ekmeğin arasına dünyaları sığdırıyoruz. Bütün sandviçlerimiz lezzetli olmak kaydıyla bu işi yapıyoruz. Toplamda 72 ürüne sahibiz. Müşterilerimiz burada kendi zevklerine göre ürün tasarlayabilirler. 

AR-GE BÖLÜMÜ KURDUK

Bizi bu günlere getiren; mesleğimizi severek yapmamız ve bu mesleğe bir şeyler katmamızdır. İzmirliler de bu anlayışımıza ortak oldu. İnsanlara daha kaliteli hizmet vermenin mücadelesi içindeyiz. Bunun için Ar-Ge bölümü kurduk. 

HEDEF İZMİR'DE 15 ŞUBE, SONRA AVRUPA

Sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda müşterimiz var. Burada pek çok kesime hitap ediyoruz. Bu lezzetten kimseyi mahrum bırakmıyoruz. Bu lezzeti Türkiye'nin diğer kentlerine de taşımayı düşünüyoruz. Öncelikle İzmir'de 15 şubeye ulaşmayı düşünüyoruz. Daha sonra diğer kentlere, hatta yurt dışına açılmayı hedefliyoruz. Zaten yurt dışından gelip ürünlerimizin tadına bakan müşterilerimiz var. Bu işi Avrupa'ya taşıyacağız. 

6. ŞUBE KARŞIYAKA'DA AÇILIYOR

Mustafa Arslan: Biz esnafız. Esnaf kelimesi içinde çok şey barındırıyor aslında. Müşterinin size güven duyması lazım. Biz personelimizle beraber büyüyoruz. Esnaf ahlakı bizim açımızdan çok önemli. Özellikle son 4 yıldır kendimizi geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Kurumsal bir kimlik oluşturmaya çalıştık. Ay sonunda 6'ncı şubemizi Karşıyaka'da açacağız. Yıl sonuna kadar İzmir'de 10 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. 

ELEMANLARIMIZI KENDİMİZ YETİŞTİRİYORUZ

Elemanlarımızı kendi bünyemizde yetiştirmeye çalışıyoruz. Kendi bölümümüzde usta, kasiyer ve garson yetiştiriyoruz ve şubelerimizde istihdam ediyoruz. İzmirliler, sandviçi günün her saatinde yemeyi seviyor. Diğer kentlerde insanlar dışarıda çorba içer, İzmirliler ise sandviç yer. Sandviç İzmir'le bütünleşmiştir. Her ne kadar durum böyle olsa da, sandvçin İzmir'de belirli bir noktaya gelmediğini fark ettik. Sektörü üst seviyeye taşımak için özverili çalışmalarımız oldu. İzmir'e yakışan konsept budur diye düşünüyorum. Bunun altyapısını ve okulunu oluşturduk. Çalışmak isteyene A'dan Z'ye eğitim veriyoruz. Personelimizin garsonluktan başlayıp müdürlüğe kadar yükselebileceği kurumsal bir kimlik oluşturduk. Ar-Ge bölümümüzde 5 elemanımız olduğunu hatırlatmak istiyorum. 

İZMİR'İN DAMAK ZEVKİNE UYGUN

Ürünler, İzmir'in damak zevkine uygun. Ürünler uzun bir süreçten geçtikten sonra onaylanıyor. İzmir'in damak tadıyla bizim damak tadımız aynı zaten. Ar-Ge bölümümüzde hem Avrupa damak tadını hem Ortadoğu damak tadının çalışmalarını yaptık. Yani hem Avrupa'dan hem Ortadoğu'dan gelen birisi rahatlıkla ürünlerimizi yiyebilir. 

ŞUBELERİMİZİ 24 SAAT İZLİYORUZ

Selahattin Arslan: 1974 yılından beri büfecilik yapıyoruz. Şu an için 5 şubemiz var. Ay sonunda 6'ncı şubemizi Karşıyaka'da açacağız. Kaliteden ve hijyenden kesinlikle ödün vermeyiz. Sektörümüzün en büyük sıkıntısı eleman. Eleman bulmakta zorlanıyoruz. Onun için elemanımızı çekirdekten alıp kendimiz yetiştiriyoruz. Bir işe sonradan girdiğiniz zaman zorlanırsınız. Onun için çekirdekten başlamak önemli. Babadan aldığımız terbiyeyi gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Şubelerimizi merkezden 24 saat izliyoruz. Denetimlerimizi yapıyoruz. Müşterilerimiz bize güveniyor. 

Next page

Gazete Yenigün