Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Hayrettin KARACA Verimlilik Ödülü” nü ilk alan olduk. 

Cennet Vatanımız Türkiye’nin 81 ilinden gelen, 400’ün üzerinde TEMA Vakfı gönüllülerimizle buluştuk.

“Hayrettin KARACA Verimlilik Ödülü” nü ilk alan olduk. 


“Hayrettin KARACA Verimlilik Ödülü” nü ilk alan olduk. 

TEMA Vakfı 2019-2020 Saha Koordinasyon Toplantısı COVIT 19 nedeniyle ve ilk defa Zoom programı üzerinden yapıldı ve toplantı üç gün sürdü.TEMA Vakfı Saha Koordinasyon Toplantısına TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcimiz, İlçe/Mahalle Sorumlularımız ve Genç TEMA Başkanımız katıldı.

Üç gün boyunca; TEMA Vakfı Kurucu Onursal Genel Başkanımız Sayın A.Nihat GÖKYİĞİT, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Deniz ATAÇ, Genel Müdürümüz  Sayın Başak YALVAÇ ÖZÇAĞDAŞ, Bölüm Başkanlarımız ve merkez çalışanlarımız ile birlikte olduk. Cennet Vatanımız Türkiye’nin 81 ilinden gelen, 400’ün üzerinde TEMA Vakfı gönüllülerimizle buluştuk.

 “COVIT 19 Pandemisi” konusunda Sayın Prof.Dr. Ateş KARA’yı, “Orman ve Su” konusunda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Öğretim Üyesi Sayın Doc.Dr. İbrahim YURTSEVEN’i, “Türkiye Tarımına Genel Bir Bakış” konusunda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr.Bülent GÜLÇUBUK’u, “Anlamlı Bir Yaşam Üzerine Sohbet”te Psikolog Yazar Sayın Doğan CÜCELOĞLU’nu, “Doğanın Eğitimdeki Yeri ve Çocuk” konusunda Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof.Dr. Ziya SELÇUK’u dinledik. 

TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Sayın A. Nihat GÖYİĞİT’in gönüllüler mesajını takiben;
“TEMA Vakfı’nın Stretejik Hedefleri” konusunda TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Deniz ATAÇ’ı, “Geçmiş ve Gelecek Yıla Bakış” konusunda TEMA Vakfı Generl Müdürü Sayın Başak YALVAÇ ÖZÇAĞDAŞ’ı, “TEMA Vakfı 2020-2021 Saha Faaliyet Programı” konusunda TEMA Vakfı Saha ve Gönüllülük Bölüm Başkanı Sayın Ayşe YAPICI’yı, “Maden Mevzuatı Çalışmaları” konusunda TEMA Vakfı Çevre Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Sayın Hülya ÇEŞMECİ’yi izledik.

Umut Yeşerten Örnekler Panellerinde; “Aileler TEMA Vakfı Gönüllüsü Oluyor” sunumuyla Aydın Kuşadası Davutlar Mahalle Sorumlumuz Sayın Sibel KOCAMAN, TEMA Vakfı Aydın ekibinin sesi oldu. Karabük Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu Başkanı Sayın Tuba BULAK, Ankara Etimesgut Tunahan Mahalle Sorumlusu Sayın Zeliha GÜNEŞ DEMİR, Tekirdağ Çerkezköy İlçe Sorumlusu Sayın Nilüfer CEYLAN, Denizli Pamukkale İlçe Sorumlusu Sayın Nesrin BULUŞ, Mersin Tarsus İlçe Sorumlusu Sayın Müslim TEKİN, Kahramanmaraş İl temsilcisi Sayın Abdurrahman Abdulkerim AKBOLAT, Erzurum İl Temsilcisi Sayın Işıl BEDİRHANOĞLU, Konya İl Temsilcisi Mehmet Emin YILDIRIM, Çanakkale İl Temsilcisi Ali Tolga ÖZDEN, Denizli İl Tamsilcisi Gürkan SEMİZ örnek çalışmalarıyla geleceğimize ışık tuttular. 

İller arasında nüfusa göre, TEMA Vakfı Hayrettin KARACA Verimlilik ödülünü ilk alan olduk. “Türkiye Birincisi”  olarak taçlandırıldık. Bu başarı; Genç TEMA’larımız, İlçe/Mahalle Sorumlularımız, Aktif gönüllülerimiz ve 26 126 TEMA Vakfı Aydın gönüllülerimizin başarısıdır. 
Diğer, TEMA Vakfı Hayrettin KARACA Verimlilik Ödülleri; nüfusa göre, TEMA Vakfı Ankara İl Temsilciliğimize ve TEMA Vakfı Konya İl Temsilciliğimize verildi. TEMA Vakfı Ankara İl Temsilcimiz Sayın Nevzat ÖZER’i, TEMA Vakfı Konya İl Temsilcimiz Sayın Mehmet Emin YILDIRIM’ı, TEMA Vakfı Aydın İl Temsilciliği ve gönüllülerimiz adına tebrik ederim. 

COVIT 19 Pandemisi dönemi; bozulan, kirletilen, yok edilen ekosistemin sağlığımız üzerindeki etkilerinin ağır yaşandığı bir dönem oldu. Oksijeni bol, soluduğumuz temiz bir nefesin sağlığımız üzerindeki önemini artık biliyoruz. Kaybettiğimiz çok değerli sağlık çalışanlarımızı, kaybedilen canları düşündükce yüreğimiz yanıyor. Bu onulmaz acılar yaşanırken, vatanımızda, dünyamızda yangınlar, doğa tahribatları, toprağı, suyu, havayı kirleten, orman varlıklarını yok etmeye yönelik faaliyetler sürüp gidiyor. 

2020 Yılı Yaşayan Gezegen Raporu yayımlandı. Rapor yaşarken gezegenimize neler yaptığımızı anlatıyor; “Son 50 yılda canlı türlerinin %68 azaldığını”, “Ormansızlaşma, doğal alanların yok edilmesi ve yasadışı yaban hayatı ticareti durdurulmadıkca, tür kayıplarının yanısıra, COVID 19 benzeri salgınların ortaya çıkabileceğini”, “Gıda üretme ve tüketme sistemlerimizi değiştirmezsek, südürülebilir ve doğa dostu bir üretim biçimine geçmezsek ve doğa dostu bir beslenme biçimini benimsemezsek, gıdaya erişim zorlaşacak ve pahalanacak.” “Evimiz yanıyor.Bu yangını söndürecek son nesil biziz.” Deniyor.

Yaşadıklarımız ve bilimin anlattıkları ışığında; 1 200. 000 Aydın nüfusuna karşılık, kamu yararına çalışan, toprağı, ormanı, temiz suyu, temiz havayı, yaşanabilir, sürdürülebilir bir çevre ve gelecek  için, kamu yararına gönüllü olarak çalışan, TEMA Vakfı’nın Aydın gönüllü sayısı 26 126 dan çok daha fazla olmalıdır. Sizleri TEMA Vakfı’na gönüllü olmaya davet ediyor, sağlık dileklerimi, selam ve saygılarımı iletiyorum.Umut yeşertiyoruz.              

  Mehmet ÖZDEMİR
 TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi
 

Next page

Gazete Yenigün