Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Halkın belediyesini sevmesini istiyoruz”

Görevi başında 150 günü geride bırakan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, geçen süreci, projelerini, hedeflediği belediyecilik modelini, nasıl bir Karşıyaka hayal ettiğini, Yenigün Yönetimi ile paylaştı

“Halkın belediyesini sevmesini istiyoruz”

Yenigün Gazetesi yönetimi Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı makamında ziyaret etti. Yenigün Gazetesi Genel Müdürü Sibel Durur, Genel Koordinatörü Mehmet Murat Durur, Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Paker ve Haber Koordinatörü Özgür Coşkun’un katıldığı ziyarette Tugay, Karşıyaka'yı daha huzurlu, daha düzenli, daha temiz, ekolojik açıdan doğayla daha uyumlu bir kent haline getirmek için çalıştıklarını aktardı. Cemil Tugay, “Ayakları yere basan, gerçekçi hedefleri olan, toplumun gerçekten ihtiyaç duyduğu noktalarda çalışmalar yapan bir belediye olmayı hedefledik. Halkla belediye arasında sıcak bir hisle işlerin yürümesini hayal ediyorum. Karşılıklı dürüstlük ve çok iyi bir iletişim olması önemli. Devlet kurumlarının bir soğuk yüzü, işleri biraz zorlaştırıcı bir tarafı oluyor. Bunu tamamen yıkacağım. Halkımızın belediyesini sevmesini istiyorum” dedi. 
Görevinizin başında 150 günü geride bıraktınız. Geçen süreci bizimle paylaşır mısınız?
Temel belediyecilik hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemin ihtiyaçlarını doğru belirleyip, iyi bir planlama yapmaya çalışıyoruz. Stratejik plan çalışmasını gerçekten kendimize yol haritası çizmek için yapıyoruz. Kendimize ultra hedefler koymadık. Ayakları yere basan, gerçekçi hedefleri olan, toplumun gerçekten ihtiyaç duyduğu noktalarda çalışmalar yapan bir belediye olmayı hedefledik. 


HUZURLU  KARŞIYAKA
Karşıyaka'yı daha huzurlu, daha düzenli, daha temiz, ekolojik açıdan doğayla daha uyumlu bir kent haline getirmek istiyoruz. Eğitim, sağlık ve sosyal faaliyetlerle ilgili üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Karşıyaka'nın kendi dokusunu bozacak işler yapmamaya özen gösteriyoruz. Aynı zamanda Karşıyaka'nın turistik değerini artıracak bazı çalışmalar da yapmayı planlıyoruz. Karşıyakalıların beklentileri genel olarak daha temiz, daha düzenli, sosyal ve yeşil alanları artırılmış bir kentte yaşamak. 
Karşıyaka'da diğer dönemlerden farklı olarak nasıl bir yol izleyeceksiniz?
Halkla belediye arasında sıcak bir hisle işlerin yürümesini hayal ediyorum. Karşılıklı dürüstlük ve çok iyi bir iletişim olması önemli. Devlet kurumlarının bir soğuk yüzü, işleri biraz zorlaştırıcı bir tarafı oluyor. Bunu tamamen yıkacağım. İnsanların işlerinin çabuk çözüldüğü, bize iletilen şikayetlere duyarlı olduğumuz ve hemen harekete geçtiğimiz bir sistem kurmaya çalışıyorum. 
“HALKIN BELEDİYEYİ 
SEVMESİNİ İSTİYORUM”

Belediye binasının fiziksel yapısında değişiklikler yapıyoruz. Girişte bir bölüm hızlı çözüm alanı olacak. Üst katlara çıkmaya gerek kalmadan, işler bu alanda çözülecek. Sürekli hızlı çözüm amaçlanacak. Zamanla bazı belediye hizmetlerini mahallelere taşımayı düşünüyorum. Mahallelerde küçük birimler açarak hizmetlerin hızlı yürümesini sağlamak istiyorum. İletişim hatları da aktif olarak kullanılacak. Belediye tarafından insanlara tek bir incitici cümle bile kurulmasını istemiyorum. Halkın belediyeyi sevmesini istiyorum. Bu anlayışın örnek gösterilecek kadar ileri götürülmesini hedefliyorum. İnsanlar sokakta size sevgi gösteriyorsa, bu doğru yolda olduğunuzun göstergesidir. 
Çalışanlarınızla iletişiminiz nasıl? 
Çalışanlarımıza imkanlarımız doğrultusunda en iyi maaşları vermeye çalışıyoruz. Amacımız iş yapmak olmalı. Sabahtan akşama kadar bir yerde bomboş oturulan bir çalışma ortamı istemiyorum. Önemli olan çalışanlarımızın yaptığı işi severek yapmaları, içten bir şekilde çalışmaları ve bir şeyler üretmeleri. Böyle bir personel yapısı oluşturmaya çalışıyorum. Personelin bana ilettiği şeylere karşı her zaman çok duyarlıyım. Çalışanlarda bir memnuniyet havası hissediyorum. Bu beni mutlu ediyor. Daha iyi hizmet veren bir belediye haline dönüşeceğiz. Değişimler, dönüşümler kolay yaşanmıyor. Biraz zamana ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemde burada huzurlu ve verimli bir çalışan yapısı olacak. STADIN İHALEYE ÇIKMASINI BEKLİYORUZ
Statla ilgili bir gelişme şu anda maalesef yok. Bir gelişme olsun diye uğraşıyoruz. İhaleye çıkılsın diye devamlı bastırıyoruz ama hükümet kanadından henüz bir cevap alamıyoruz. Umarım kısa zamanda bu konuyu açığa kavuştururlar. 
 “KSK İLE İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ”
Karşıyaka'nın kültür, sanat ve spor faaliyetlerinin merkezi olması için çalışmalarımız var. Sporla ilgili kısımda ağırlıklı olarak Karşıyaka Spor Kulübü ile iş birliği yapacağız. Karşıyaka Spor Kulübü özel bir kulüp. Sıradan bir kulüp değil. Sadece spor faaliyetleri açısından değil, Karşıyakalılık kültürü açısından da çok önemli temsiliyeti olan bir kulüp. Her zaman kulübün yanında olacağız. 

TÜRKİYE'DE İLK: TASARIMCI 
LABORATUVARI PROJESİ

Nasıl bir Karşıyaka hayal ediyorsunuz?
Özellikle dezavantajlı gruplar için daha yaşanılabilir bir kent hayal ediyoruz. Yoksullukla ciddi bir mücadele vereceğiz. İnsanların ev ekonomilerini güçlendirmek için projeler üreteceğiz. Karşıyaka'da yaşayan insanların evlerine daha fazla para girmesi için yeni modeller üreteceğiz. Bir şeyler yapmak isteyen insanlara yeni kapılar açacak sistemler üreceğiz. 'Tasarımcı Laboratuvarı' isimli bir proje üzerinde çalışıyoruz. Kentin merkezinde bir laboratuvar kuracağız. Bu atölyede lazer kesiciler, 3 boyutlu yazıcılar, bazı ileri teknoloji aletler olacak. Herhangi bir tasarımla ilgili bir fikri olan kişi bu atölyede tasarım ürünü üretebilecek. Daha sonra o özel ürünle ilgili patent kaydı yapacağız. Bu ürünün fabrikasyon üretime dönmesi için çalışmalar yapacağız. Bu anlamda Türkiye'de belediye eliyle yapılmış ilk proje olacak. Projenin tutulacağına ve çok sevileceğine inanıyoruz. 
DAĞ KÖYLERİNDE 
TARIMA DESTEK

Karşıyaka'nın dağ köylerinde tarımı destekleme fikrim var. Bu bölgelerde nitelikli tarım çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bir teknoloji ve tasarım merkezi de kurmak istiyorum. Karşıyaka'da bir tane festival ve açık hava konser alanı planlıyoruz. Bir tarafında da mutfak sanatları akademisi diye bir birim olacak. Burada her türlü gastronomi eğitimini vereceğiz. Zaman zaman da ulusal ve uluslararası faaliyetler düzenlediğimiz bir merkez olacak. 
İNSAN HAKLARI 
KENTİ KARŞIYAKA

'İnsan hakları kenti Karşıyaka' diyoruz. Belediyemizin ana binasının dışında bir yerde, vatandaşlarımızın hak hukuk arayışı için başvuracağı, danışacağı bir Hak Merkezi kuracağız. Baro ile bu konuda iş birliği yapacağız. Burası kendisini geliştirecek. Kadın haklarıyla ilgili de, aile içi şiddete maruz kalan kadın olsun, çocuk olsun bireylerle ilgili de aktif bir mücadele içinde olacağız. Bir taraftan da kadınların kendi ayakları üzerine durması için ekonomik modeller geliştirmek gerektiğini düşünüyoruz. 
BELEDİYE MARKETLERİ
Marketleri şeklen değiştireceğiz. Temel ihtiyaç ürünlerinin satıldığı daha küçük marketlere dönüştüreceğiz. Bu marketlerde, Karşıyaka Belediyesi'nin kendi tesislerine üretilmiş et, doğrudan kooperatiflerden alınmış süt, köy yumurtası gibi sağlıklı ürünler raflardaki yerini alacak ve piyasa fiyatlarının altında satışa sunulacak. Ayrıca mobil hizmet veren bir market zincirine dönüştüreceğiz. Bu marketleri dezavantajlı mahallelerde açmayı düşünüyoruz. İnsanlara kaliteli ve güvenilir ürün satacağız. 
HER SOKAĞIN 
ANALİZİNİ YAPACAĞIM

Karşıyaka'da şehir planlamasıyla ilgili çok fazla sıkıntı var. Çünkü Karşıyaka çok eski bir yerleşim birimi ve sıfırdan bir planlama yapılamamış olması sıkıntı yaratıyor. Sıkışık bir yerleşim alanı var. Karşıyaka'nın her sokağının, caddesinin, bulvarının tek tek analizini yapacağım. Belli bir sırayı takip ederek aşama aşama hepsini ele alacağız. Bu çok uzun yıllar çalıştırmayı gerektirecek. 
BOSTANLI'DAKİ 
YATIK BİNALAR

Mesela Bostanlı'da yatık binalar var. Bunlar çok daha hayati meseleler. Bu konuları her gün konuşuyoruz. İnsanların burada yaşaması ciddi sorunlar doğurabilir. Bunu bir an önce projelendirip, o bölgede yeni bir kentsel dönüşüm planı yapmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile bu konuda uyumumuz tam olduğu zaman, yüzde 99 çözüm bulmuş oluruz. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın projeye uyum sağlamaları ve destek olmaları biraz zaman isteyebilir. Olabildiğince çok insanın rızasını almak istiyoruz. 
 Haber: Özgür COŞKUN
Fotoğraflar: Aydın ÇETİNKAYA

Next page

Gazete Yenigün