Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Güzelbahçe, eğitimin başkenti olacak”

İlçede gerçekleştirmeyi planladığı eğitim projesini Yenigün Gazetesi'ne aktaran Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “İlçedeki devlet okulları ve özel okulları bir eğitim vadisinde toplamak istiyoruz. Gençliğe yatırım yapılan bir yerel yöneticilik anlayışı başarıya ulaşacaktır” dedi

“Güzelbahçe, eğitimin başkenti olacak”

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Yenigün yönetimini makamında ağırladı.

İkinci döneminde yaklaşık 100 günü geride bırakan CHP'li İnce, Güzelbahçe'yi bir eğitim kenti haline getirmek istediklerini ifade ederek, “Güzelbahçe'de 32 bin nüfusumuz var. 12 bin öğrencimiz var. Güzelbahçe'deki devlet okulları ve özel okullar tercih ediliyor. Biz bu okulları bir eğitim vadisinde toplamak istiyoruz. Eğitim vadisinde sadece okullar olmayacak. Burada bir bilim müzesi olmalı. Çok nitelikli bir kütüphane olması lazım. Gelecek gençlerde. Gençliğe yatırım yapılan bir yerel yöneticilik anlayışı başarıya ulaşacaktır. Yapacağımız bu tesisler ömür boyu yaşayacak. Gençlik ve özgürlük temeline dayanan projeleri seviyorum. Tema bu olmalı. Geleceğin projelerinde insanlar özgür olmalı” dedi.


EĞİTİM, HASTANE KÜLTÜR, TURİZM...

Güzelbahçe’de yapacakları projelerin belli olduğunu ve hepsini önceden açıkladıklarını aktaran İnce, “Yapacağımız projelerden biri olan eğitim vadisi projesine Güzelbahçe’de yüzde 50 evet, yüzde 50 hayır diyebilir. 24 buçuk metrelik yeni yolun açılmasına şu anki Mithatpaşa Caddesi üzerindeki esnaf karşı çıkabilir ya da memnun olabilir. Bazı projeler vardır ki -hastane projesi gibi- kimse karşı çıkmaz. Bu tür projeleri zaten biz öngördük. Farklı bir proje içerisinde değiliz. Eğer kamu ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi bize farklı bir öngörü sunarsa biz öncelikle onu halkımızla değerlendiririz. Bazen bize gelip büyük bir projeleri olduğunu ve bizim yapmamız gereken tek şeyin izin vermek olduğunu söylüyorlar. Bunlar büyük kanal projelerinden farklı değil. Biz günlük yaşamımızı kolaylaştıracak, Güzelbahçeliyi, çalışanı veya alışveriş yapmaya gideni en kısa sürede taşıyabilecek ulaşım sistemlerini kurabilecek, hastane, eğitim, kültür turizm gibi günlük etkinlikleri çoğaltabilecek projelerin peşindeyiz. Bunun dışında bir öngörü gelirse bu konuyla ilgili halkımıza danışırız” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM VADİSİ PROJESİ
Güzelbahçe'de gerçekleştirmek istediği eğitim projesinden bahseden Mustafa İnce, “32 bin nüfusumuz var. 12 bin öğrencimiz var. Güzelbahçe'deki devlet okulları ve özel okullar tercih ediliyor. Biz bu okulları bir eğitim vadisinde toplamak istiyoruz. Eğitim temeline dayalı bir seçim bildirgemiz vardı. Eğitim vadisinde planlara çalışıyoruz. Eğitim vadisinde sadece okullar olmayacak. Burada bir bilim müzesi olmalı. Çok nitelikli bir kütüphane olması lazım. Gelecek gençlerde. Gençliğe yatırım yapılan bir yerel yöneticilik anlayışı başarıya ulaşacaktır. Yapacağımız bu tesisler ömür boyu yaşayacak. Gençlik ve özgürlük temeline dayanan projeleri seviyorum. Tema bu olmalı. Geleceğin projelerinde insanlar özgür olmalı” diye konuştu.

“HALKA KARŞI PROJE YAPILMAZ”

Güzelbahçe sakinlerinin bölgede mezbaha kurulmasını istemediklerini belirten İnce, “2014 sürecinde İzmir’in en büyük sorunlarından bir tanesi İzmir’in mezbahalarıydı. İzmir’deki mezbahalar ciddi problemdi ve ilgili bakanlıklar Büyükşehir Belediyesi'ni bu konuda çok sıkıştırıyordu. Çünkü uygun standartlarda yapılması gerekiyordu. Güzelbahçe’de otoban kenarında bir mülk var ve orada bir mezbaha yapalım, bütün yarımada faydalansın dediler. Biz de projeye baktık ve evet dedik. Halkımızın sağlıklı et yiyebilmesi için bu mezbahanın yapılması gerekiyordu. Ben doğru yer seçtiğimizi zannediyordum, projenin yanlış olduğu kanaatinde değildim. Aziz Başkan bu iş için çok uğraştı. 3 yıl plan yaptı. 2014 seçimlerinde gördük ki halk istemiyor, gittiğim her kapıda mezbahayı söylediler. Halka karşı proje yapılmaz. Bu proje bir ihtiyaçtı ve bana göre yeri yanlış da değildi ancak halk özümsemedi. Bu nedenle halkın istemediği projeyi yapamazsınız, fayda getirmez” diye konuştu.

“İNANILMAZ TASARRUF YAPIYORUZ”

Güzelbahçe'yi 1999 yılından beri CHP'li belediye başkanlarının yönettiğini aktaran İnce, “Burada bir yönetimi devam ettiriyoruz. İlçe belediyelerinin gelirleri çok düşük. Bizim sabit giderlerimiz var. Kısaca ilçe belediyelerinin işleri kolay değil. Her ilçe belediyesinin şartları dünden çok daha kötü. Ben bunları bilerek aday oldum. Ben bu gemiyi yürütmek için, bütçesini bilerek kaptan oldum. Onun için bu konuda sitem edemem. Bizim stratejik planımız belli. 6 ay gibi bir süreç geçtikten sonra, daha iyi analizler yapacağımızı düşünüyorum. Şu anda inanılmaz bir tasarruf yapıyoruz. Tasarrufla dengeyi tutturmaya çalışacağız. Çok küçük bir bütçemiz olmasına rağmen, adından söz ettiren bir ilçeyiz” dedi.


VAPUR ALTERNATİF OLDU

Güzelbahçe’de düzenlenen vapur seferlerinin alternatif oluşturduğunu dile getiren İnce, “Çalışan, işe giden bir kitleye göre çalışan vapur seferlerimiz var. Bu kitleye göre de yaklaşık günlük 100 yolcumuz var. Gün içerisindeki seferler de önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından koordine edilecek. Vapur seferleri çok nitelikli, kaliteli. Herkes çok memnun. Vapur seferlerinin artmasını istiyorlar. İZDENİZ'de vapur seferlerini artırabilmemiz için potansiyel yolcu kapasitesine bakmamız gerekiyor. Bu seferler belli bir kitleye alternatif oluşturdu” ifadelerini kullandı.


TRAFİK NEFES ALACAK

Güzelbahçe sahil yolunda yaşanan trafik yoğunluğuna değinen İnce, “24 buçuk metrelik, üzerinden raylı sistemin geçtiği yeni bir yol çalışması var. Ancak bu yolun ihaleye çıkması için iki tane mahkeme var. Bu mahkemelerin bitmesi bekleniyor. Zannediyorum ki mahkemeler biter bitmez Büyükşehir Belediyemiz ihaleye çıkacaktır. Hemen hemen hazır proje. 2 yıl içinde başlayacağını düşünüyorum. 24 buçuk metrelik yol Güzelbahçe’ye yapılan yatırım olarak geçecek ama bu yol esas Güzelbahçe’ye misafir olan ve diğer ilçelerden gelen misafirler ve toplu taşımayı kullananlar içindir. O yüzden bu Yarımada’yı rahatlatacak yol, bu 24 buçuk metrelik yoldur. Toplu taşımayı kullanan bütün sakinler bu yolu kullanmak zorunda kalıyor” açıklamalarında bulundu.


“BALIKÇI BARINAĞI BELEDİYEYE VERİLMELİ”

Güzelbahçe’de yapımı süren balıkçı barınağı hakkında bilgi veren İnce, “Liman daha bitmedi. Oranın modern bir liman ya da barınak olmasını arzu ederek biz Ankara’da o projeleri anlattık. Fakat orada yapılması gereken üst yapı çalışmaları var. Bu bölgeden, yatını barındıran da memnun değil, güvenliği yeterince iyi değil. Maalesef kanun gereği bu tür balıkçı barınaklarını Tarım Bakanlığı bütçesinden bir başka bakanlık yapabiliyor. Tarım Bakanlığı'na devrettikten sonra da balıkçılık örgütleri hak sahibi oluyor. Bölgemizde balıkçılık örgütlerinin faydalandığı iki balıkçı barınağı var. Burada mutluluk o bölgenin Güzelbahçe Belediyesi’ne verilmesiyle yakalanır. Yoksa balıkçılar yeterince o hizmeti kendilerine sağlayamıyor. Orada hizmeti biz veriyoruz ama teknelerden bizim herhangi bir ücret tarife cetvelimiz yok. Hiçbir şey almıyoruz. Barınağı bize devretsinler, biz bütün hizmeti yapalım. Bildiğim kadarıyla bir balıkçılık örgütüne de devredilmediği için bir derneğe bağış şeklinde gayri resmi bir işlem yürüyor. Buranın devredilmesi gerekiyor. Doğru olan belediyeye devretmektedir. İnşaat işi bitirilmediği için bir kuruma devredilemiyor. Üzerinde yapılması gereken tesisler var. Büyükşehir Belediyesi sorumluluk almak istiyor ama Büyükşehir’in hem Karşıyaka’da hem Güzelbahçe’de balıkçı barınaklarında bu modern vapurlarının bakımını ve dinlenmesini sağlayacak yerlere ihtiyacı var. Bunlar da gerçekleşmediği için tam verim alınamıyor” açıklamalarında bulundu.


“MAVİ BAYRAKLI PLAJ İSTİYORUZ”

Güzelbahçe Sahili’nin mavi bayraklı olmasını istediklerini ifade eden İnce, “Sahillerde gücümüz ölçüsünde her yıl yaptığımız işleri yapıyoruz ama sahillerimizde doğal olarak bir tane mavi bayraklı plajımız olsun istiyoruz. Bunu da tek başımıza yapmamız mümkün değil. Büyükşehir Belediyesi’nin kıyı planımız bittikten sonra modern bir plaj için desteklerini bekliyoruz. Neden yapmıyor sorusunun cevabında bu da var. Meclise giren kıyı planlarının onaylanması gerekiyor. Plan kısmı bittiğinde Büyükşehir Belediyemiz bu hayallerimizi gerçekleştirecek diye düşünüyorum” dedi.


“ŞEHİR STADI YAPMAK İSTİYORUZ”

Vatandaşa daha kaliteli hizmet vermek için çalıştıklarını söyleyen İnce, spora yatırım yapacaklarını ifade ederek “Daha kaliteli hizmet alabilme isteği vatandaşın en doğal hakkı. En kötüsü bile vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler noktasında biz 10 yılda çok büyük yol kat ettik. Burada kamunun veya özel sektörün bölgede bir toplantı yapacağı salon bile yoktu. Bölgede en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi, daha merkezi noktada bir kaymakamlık binası. Bunlarla ilgili çok girişimde bulunduk. Kamudan istediğimiz en önemli şeylerden bir tanesi Kahramandere’de bulunan spor tesis alanı olan bir alan var. Bir kısmı belediyemizin bir kısmı hazinenin. Biz burada bir spor tesisi yapmak istiyoruz. 2 tane çim sahamız olmasına rağmen bir şehir stadı niteliği taşımıyor. 800 kişilik tribünlü bir futbol sahası, yüzme havuzu tenis kortları olan bir yer istiyoruz. Projemizin her şeyi hazır. Ortak bir yer olduğu için ya biz onlara tahsis edeceğiz ya da onlar bize tahsis edecek. Spor tesisini yapmak koşuluyla onlar da yapabilir. Güzelbahçe’nin 2 tane spor salonu, 2 tane çim sahası olmasına rağmen nitelikli bir şehir stadı olmuş olacak” diye konuştu.


KÜLTÜR MERKEZİ SANATI GELİŞTİRDİ

Kültür sanat alanında çalışmalara değinen İnce, “2009 yılında görevi devraldığımda belediyenin altında bir amfi tiyatro vardı. Bu amfi tiyatronun dışında etkinlik yapacak hiç alanımız yoktu. Yaz bitti mi etkinlik bitti oluyordu. Kültür merkezini yaptıktan ve düğün salonunu açtıktan sonra etkinlikleri yapmak için fiziki şartlar hazır oldu. Biz hiç pahalı konserler yapamadık çünkü önce işçimin, esnafımın parasını ödemek isterim. Bu konuda pek hovardalık yapamıyoruz. Ben bazı arkadaşlarıma gıpta ediyorum çünkü futbola, amatör kulüplere çok büyük bütçeler ayırıyorlar. Ben spor başkanlığından buraya geldim. Bizim kendi amatör ekiplerimiz sahneleri zaten dolduruyor. Bizim gibi bu kadar öğrencisi olan kentlerde ulusal yarışmalara giren ve dereceye giren gençlerimiz var ve bizim sahnelerde bu kişilere yer vermemiz gerekiyor. Onlara fırsatlar sunmalıyız. Hatta bu başarılı kişilere biraz ödül vermemiz gerekiyor. Biz en fazla ödül veren belediyelerden biriyiz” dedi. 
Haber: Özgür COŞKUN
Fotoğraflar: Aydın ÇETİNKAYA

Next page

Gazete Yenigün