Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Gelinlikte Çin'in Yerini İzmir Dolduracak”

Çin'de, koronavirüsün felce uğrattığı sektörlerden biri de gelinlik imalatı oldu. Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Avcı, “Dünya gelinliğinin yüzde 80'ini üreten Çin'in yerini İzmir'in alabilir” dedi

“Gelinlikte Çin'in Yerini İzmir Dolduracak”

YENİGÜN Çin'de, koronavirüs salgını nedeniyle alınan karantina önlemlerinin felce uğrattığı sektörlerden biri de gelinlik imalatı oldu. Dünyadaki gelinliklerin yüzde 80’i Çin'in Suju kentinde üretiliyor. Hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla fabrikalarda üretim de durdu. Seyahat yasakları da üretilmiş gelinlik stoklarının piyasaya ulaşmasını da engelledi. Başta Amerika olmak üzere pek çok ülkeye siparişler yetişmedi. Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Avcı, Çin'den boşalan pazarın İzmir için bir şans yarattığını söyledi. 

24 SAAT MESAİ
İzmir'in bu süreçte gelinlik ihracatında çok daha iyi bir noktaya geleceğini ifade eden Avcı, “Çin, tamamen fason çalışan bir yer. Özellikle Amerika'ya ve İtalya'ya çalışıyor. Şu anda Çin'in gelinlik siparişlerinde çöküş yaşanıyor.

Bu bizim için, İzmir için bir fırsat olur. Ancak bize de kumaşlar Çin'den geliyordu. Dolayısıyla bunun alternatifini kendi ülkemizde bulmak durumundayız. Şu anda birçok firma tam kapasiteyle faaliyete geçti. 12 saat çalışan firmalar 24 saat çalışarak kumaş ihtiyacımızı karşılayacak. Hindistan'dan da bazı tedariklerimiz olacak. Tedarik noktasında bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum” dedi.

“İZMİR'E YARAYACAK”
Mimar Kemalettin moda merkezinde bine yakın gelinlikçi olduğunu hatırlatan Avcı, “Sonuç olarak bu durum İzmir'e yarayacak. İzmir, Avrupa'ya gelinlik ihracatında zaten iyi konumda.

Bu süreçte çok daha iyi bir noktaya gelebilme şansımız var. Gelinlikçilerimiz ellerinden geleni yapmaya hazır. Hedefimiz gelinlikte Çin'den boşalan pazarı doldurmak” diye konuştu. 

Doğukan Fikri FİDAN 
 

Next page

Gazete Yenigün