Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Firmalar dış pazarlara açılmalı”

Bir ülkenin sadece iç pazarda yer alarak uzun süreli yaşayamayacağını ifade eden Taşkın, “Bir firma ihracat yapmıyorsa yaşaması çok limitli olur, iç pazarla yaşamak çok limitli, bu nedenle herkesin firmasını dış pazarlara açması gerekiyor. Dış pazarlara açmak için de ihracat takımına ihtiyacınız var” dedi.

“Firmalar dış pazarlara açılmalı”

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - PETROFER Endüstriyel Yağlar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Güney Afrika Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın Ahmet Özsoy’un sunduğu Gündem Özel programına konuk oldu.  Türkiye sanayisinin bugün çok güçlü olduğunu söyleyen Taşkın, İzmir’deki sanayinin durumunu değerlendirdi. Taşkın, “İzmir şehrinin etrafında 12 sanayi bölgesi ve bu bölgelerde 5 bin tane fabrika var. Bu 5 bin fabrika 70 farklı sektörde hizmet veriyor. 
Bundan 30-40 yıl önceye gittiğinde Türkiye tekstil ülkesi olarak biliniyordu. Bugün 180 milyar dolar ihracatımız 70 değişik sektörden oluşuyor. Bunlar güzel şeyler. Altyapı yaptık, eğitilmiş teknik insanlarımız var. Çok iyi fabrikalarımız marka olmuş holdinglerimiz var ve dünyanın 200’den fazla ülkesine ihracat yapan firmalarımız var. Her günde gerek müşteri kitlemizi gerek ülke çeşidimizi artırmak için de çalışmalar yapılıyor. Bunların bir kısmında devletimiz belli teşvikler veriyor” diye konuştu. İhracat yapmayan bir firmanın ayakta kalmasının çok zor olduğunu söyleyen Taşkın, “Bir firma ihracat yapmıyorsa yaşaması çok limitli olur, iç pazarla yaşamak çok limitli. Bu nedenle herkesin firmasını dış pazarlara açması gerekiyor. Dış pazarlara açmak için de ihracat takımına ihtiyacınız var. Hatta bugün üniversitelerimiz de 160 binin üzerinde yabancı öğrenci okuyor. Bu öğrenciler Türkçe biliyorlar, kendi ülkelerini biliyorlar, kendi coğrafyalarını biliyorlar. Bu öğrencilerden çok iyi yararlanılabilir. Lisan sorunu olan ülkelerde o pazarlarda yetişmiş insanlar işe alınıp, temsilci olarak kullanılabilir” açıklamalarında bulundu.

“KALİTEDE AVRUPA
FİYATTA UZAKDOĞU”

Bankacılık sistemine olan ihtiyaçlarını Ankara’daki büyükelçiler toplantısında gündeme getirdiklerini ifade eden Taşkın,  “Bankacılık sistemi olmadığı zaman para geliş gidişleri zor oluyor. Para geliş gidişlerinde alınan komisyonlar tarife dışı karımızı eritiyor. Afrika kıtasındaki pazarlara girerken bizim yüzde 20-30 fiyat avantajımız var. Bankacılık sistemimiz olmayınca banka komisyonu olarak yüzde 10 alıyor. İkinci engelimiz, ikili anlaşmalarımız yapılıyor. Bazı ülkelere olan gümrükler yüzde 20 uygulanıyor. Karlı avantajımız yoldayken bitebiliyor. Türkiye’nin ikili banka anlaşmaları ileriki günlerde önümüzü açacak. Türk malları Afrika kıtasında ‘Avrupa kalitesinde, Uzakdoğu fiyatıyla’ şeklinde sloganlaşıyor. Herkes Türk malı almak istiyor. Avrupa 
kalitesinde olduğu biliniyor. Çok iyi bir imajımız var” ifadelerinde bulundu.
“AFRİKA'YA YATIRIM YAPMALIYIZ”

Türkiye sanayisinin bir diğer güçlü tarafının müteahhitlik hizmetleri olduğunu söyleyen Taşkın, “Türkiye, Avrupa kalitesinde baraj, köprü, otoyol yapmayı öğrendiği için şu anda inanılmayacak bir prestijle havaalanları yapılıyor. Stadyum, konferans salonları, cumhurbaşkanlığı köşkleri yapılıyor. Türkiye’nin çok değerli firmaları Afrika pazarında milyar dolarlık işler yapıyorlar. Burada karşılarına çıkan tek konu finans konusu. Bu finansı da Türkiye’den Eximbankımız çözüyor.  Bu tarz büyük yatırımlarda yardımcı oluyorlar. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu olarak Fransa’ya, Macaristan’a, Almanya’ya bu ay sonunda da Japonya’ya gidiyoruz ve bu ülkelere siz güçlüsünüz, finansınız var biz de çok iyi çalışır kaliteli işler yaparız. Gelin birlikte yatırım yaparak Afrika’daki işlere soyunalım diyoruz. Görüşmelerimiz bu yönde gidiyor” dedi.
Devlet teşvikleri hakkında bilgi veren Tamer Taşkın, “Devletimiz on tane seyahatin yüzde 70’ini karşılıyor. Ben yarın bir havaalanına giderek istediğim ülkeye biletimi alayım, orada arabamı kiralayayım, otelimi ayarlayayım, benden ithal edecek ülkeleri gezeyim, kartvizitlerini alayım, dönüşte güzel bir rapor yazarak devletimin dış ihracat departmanına bunu verdiğimde seyahatimin masrafının yüzde 70'ini veriyor. Kimisi bilmiyor, kimisi de uğraşmak istemiyor. Benim firmam her yıl 10 da 10 bunu kullanıyor. İkinci büyük avantaj bugün her vatandaş gittiği zaman iki pasaport çıkarabiliyor. Ben bir seyahate gittiğimde asistanım diğer vizemi almaya çalışıyor. Hızınız iki katı artıyor. Bir gün beklemeden diğer ülkelere gidebiliyorum. İhracat elemanınız 10 tane ise siz hepsine 2 pasaport alıp onların çalışma hızını ikiye katlayabilirsiniz. Bugün ‘giden satıyor.’ Oturup fabrikada bekliyorsanız yapacak bir şey yok. Şu an Afrika Gümrük Birliği kuruluyor. Bu muazzam bir avantaj. İhracat için iyi bir takım kurulmalı. İhracat elemanı alamam pahalı diyorsanız demek ki satmak istemiyorsunuz” dedi.
“İMAJ BİR ÜLKE 
İÇİN ÇOK MÜHİM”

Afrika hakkında çıkan haberlerin bir bölgede olmasına rağmen bütün kıtaya mal edildiğini söyleyen Taşkın, “Biz bu ülkelerin ekonomik baş şehirlerine gidiyoruz. Güzel otellerde kalıyoruz. İşimizi saygın insanlarla bağlayıp dönüyoruz. O konu ülkenin kim bilir neresinde. Olay Suriye, Irak sınırında oluyor ama seyreden öyle anlamıyor. Türkiye'nin savaşta olduğu söyleniliyor. Gelecek insanlar ülkemize gelmiyor. İmaj bir şahıs, bir firma, bir ülke için çok mühim. Bizde rekabette olan ülkeler bunu yapsa bizi baltalıyor deriz ama biz kendimize bunu yapıyoruz. Bu kadar turist çeken bir ülkede, savaş haberleri verilmemesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.
 

Next page

Gazete Yenigün