Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“En güvenilir ilaç eczaneden alınandır”

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, internet üzerinden sipariş edilen sağlık ürünlerinin insan sağlığı açısından risk oluşturduğuna dikkat çekerek, “En güvenilir ilaç eczaneden alınan ilaçtır” dedi

“En güvenilir ilaç eczaneden alınandır”

Yenigün TV'ye konuk olan İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, ülkemizde ve İzmir'de eczacıların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Son yıllarda Türkiye'de eczacıların ekonomik olarak ciddi sorunlar yaşadığını aktaran Sayılkan, “İzmir'deki eczacı arkadaşlar daha fazla sıkıntı yaşıyor. Çünkü İzmir en çok tercih edilen kentlerden biri. Kiralar, Anadolu'daki bir kente göre uygun değil. Personel giderleri pahalı, masraflarınız ağır. Cirolarınız ise diğer kentlere göre daha düşük. Dolayısıyla hesabınızı doğru yapmanız gerekiyor. Son yıllarda çok sayıda eczacılık fakültesi açıldı. Yeni fakülte açılmaması gerektiğini her zaman dile getiriyoruz. Çünkü bu mezun çocuklar işsiz kalacak. Yanlış bir planlamayla gidiyoruz. Mezun sayısı arttıkça sıkıntı büyüyecek” dedi.

“ECZANE AÇACAK YER KALMADI”
Ülkemizde iyi yetişmiş eczacılara, doktorlara ve sağlık çalışanlarına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sayılkan, “Derslikleri veya laboratuvarı olmayan eczacılık fakülteleri var. Eczacılık bu kadar hafife alınacak bir meslek değil. Türkiye'de eczane açacak yer kalmadı. Bu şekilde çocuklara kötülük yapıyorsunuz. Halk sağlığı adına da kötülük yapıyorsunuz. Bu çocukların doğru yetişmesi gerekiyor. Bunun için de doğru bir planlamaya ihtiyacımız var. Mesleğimiz hak ettiği değeri bulmalı. Sağlık hizmetini de diğer hizmetlerle karıştırmamak lazım. Bizim yaptığımız iş doğrudan insan sağlığını ilgilendiriyor” dedi.

PİYASADA BULUNMAYAN İLAÇLAR
Piyasada bulunmayan ilaçlarla ilgili de bilgilendirmede bulunan Sayılkan, bu durumun hastaları olumsuz etkilediğini söyledi. Sayılkan, “Ülkemizde ilaç fiyatlarıyla ilgili enteresan bir yöntem bulundu. Her yıl ocak ayında belirleniyor, şubat ayında uygulanıyor. İlaç fiyatlarında kullanılan farklı bir Euro kuru var. Bu yılınki 2019 şubat ayında 3.40 olarak belirlendi ve bir yıl geçerli. Bugün Euro 6.25 civarında. Euronun 6.25 civarında olduğu bir ülkede, 3.40 ile ilaç fiyatı belirlerseniz, özellikle ithal ilaçlarda sorun yaşayacağınız aşikardır. Buna firmaların pek çoğu sıcak bakmıyor. Eğer Türkiye'deki ilaçlarla bu işi çözmeyi düşünüyorsanız yanılırsınız. Çünkü şu an Türkiye'deki ilaç pazarının yarısından fazlası yabancı. Bu ilaçlar çok önemli ilaçlar. Türkiye'de bu önemli ilaçların hiçbirini üretemiyoruz. Bu ülkedeki kanser hastalarını düşünmek zorundayız. Ekonomik tasarruf yapayım derken, ülke insanının sağlığını tehdit eder bir noktaya geliyorsanız burada vahim bir durum var demektir. Buna acil çözüm bulunması lazım. Önce yaşamın temeli sağlığı halletmelisiniz” ifadelerini kullandı.
“İNSAN SAĞLIĞIYLA KUMAR OYNUYORLAR”
İnternet üzerinden sipariş edilen sağlık ürünlerinin insan sağlığı açısından büyük risk oluşturduğuna dikkat çeken Sayılkan şunları söyledi, “2 yıl önce 'internetten alma, canından olma' diye afişler hazırladık. Çok ses getirdi. Mesajlar doğru yerlere gitti. Ancak görüyorum ki bu iş halen devam ediyor. Çünkü insanlar internetteki slogana kanıyorlar. Mesela hapın üzerinde haftada 5 kilo verdirdiği yazıyor. Özellikle yaz aylarında bu ürünler piyasaya çıkıyor. Vatandaş içinde ne olduğunu bilmiyor ve risk barındırdığını düşünmüyor. Bu ürünleri kullanıp hayatını kaybedenler oldu. Konuyla ilgili ağır yasal yaptırımlar uygulanması gerektiğini düşünüyorum. İnsan sağlığıyla kumar oynayanlar bunun bedelini ödemeli. Cezalar caydırıcı olmalı. Bir site kapanıyor, yerine yenisi açılıyor. En güvenilir ilaç eczaneden alınan ilaçtır. Eczacınıza danışıp ilaç almak varken, internetten sipariş etmek bana çok cesurca geliyor. İnsan, sağlığıyla ilgili bu kadar cesur bir hamle yapmamalı. Biz uyarmaya devam edeceğiz.”


“BİLİMSEL TEDAVİLER TERCİH EDİLMELİ”
Aktarlardan alınan ürünlerdeki risklere de dikkat çeken Tuncay Sayılkan, “Aktarlardaki ürünlerin hangi şartlarda toplandığını, o bitkinin nerede kurutulduğunu, nasıl saklandığını bilmediğiniz bir ortamda sadece ucuz olduğu için tercih ediyorsunuz. Sağlıkla ilgili şifa bulmak adına bu ürünleri kullanmanız doğru değil. İnsanlara umut satarak bir yere varma şansımız yok. Onun için bilimsel tedavileri tercih etmekte fayda var” diye konuştu. n İbrahim Paker

Next page

Gazete Yenigün