Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Diyabete karşı bol sebze tüketin”

Doç. Dr. Ece Harman, toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ile ilgili farkındalık yaratmak gerektiğine dikkat çekerek, “Çocuklarımızı sağlıklı beslemeliyiz. Dengeli et ve sebze tüketimi çok önemli. Hazır gıdalardan uzak durulmalı ve çocukların spor yapması teşvik edilmeli. Sebze ağırlıklı tüketimler yapmaya çalışalım” dedi.

“Diyabete karşı bol sebze tüketin”

Toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ile ilgili farkındalık yaratmak gerektiğine dikkat çeken İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ece Harman,  “Diyabet, 21. yüzyılın temel hastalıklarından biridir. Bu açıdan, diyabet farkındalığını artırıcı çalışmaları yapmak zorundayız. Toplumu bilinçlendirmeliyiz. Diyabet eskiden zengin hastalığı olarak bilinirdi. Şimdi her insanın yakalanabileceği bir hastalık. Kesinlikle önlenmesi gereken bir hastalık. Günümüzde maalesef insanlar tembelleşti. Fast food dediğimiz gıdaların tüketiminin artması, gençlerimizin sağlıksız beslenmesi, hareketsiz yaşam sürdürmesi, diyabetin artmasında etmen. Ülkemizde 2014 yılı itibariyle 6 buçuk milyon diyabet hastası olduğu tespit edildi. Her 5 kişiden birisi diyabete yakalanmış durumda. Diyabet pek çok organımızı etkiliyor. Çok sık tuvalete çıkmak, çok su içmek, hızlı kilo artışları ya da kayıpları diyabet belirtisi olabilir. Dikkatli olmalıyız. Diyabet testleri bugün bütün kliniklerde, hastanelerde, tedavi merkezlerinde yapılıyor. Mutlaka bu testleri yaptıralım diyorum” dedi.

ÇOCUKLARIMIZI SAĞLIKLI BESLEMELİYİZ

Çocukların sağlıklı beslenmesi gerektiğine dikkat eden Harman, “Çocuklarımızı sağlıklı beslemeliyiz. Dengeli et ve sebze tüketimi çok önemli. Hazır gıdalardan uzak durulmalı ve çocukların spor yapması teşvik edilmeli. Çocuklar, sürekli bilgisayara başında oturmamalı. Anne ve baba olarak bunun önüne geçmeliyiz. En temel görevimiz, aile içindeki bireyleri bilinçlendirmek olmalı. Yürüyüş yapmayı ihmal etmeyelim. Tükettiğimiz gıdaların besin değerlerine dikkat edelim. Sebze ağırlıklı tüketimler yapmaya çalışalım. Karbonhidrattan uzak duralım. Diyabet riski olan bireylerin, erken tarama yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle ailesinde şeker hastası olanlar mutlaka kontrole gitmeli. Kilo almamaya dikkat etmeliyiz. Her şeyin başı koruyucu hekimlik. Hastalık olduktan sonra yaşam kalitemiz düşüyor. Dolayısıyla hastalık olmadan önüne geçmeliyiz. Bizler toplumu bilinçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

HORMONLAR, ORKESTRA ŞEFİ GİBİDİR

Endokrinoloji Bilimi ile ilgili de bilgilendirmede bulunan Harman, “Endokrinoloji Bilimi, hormon bilimi demektir. Hormonlar, vücudumuzda orkestra şefi gibidir. Yaşantımızın sürdürülmesi için olmazsa olmazdır. Bu nedenle en önemli konulardan biridir. Endokrinoloji, iç hastalıklarının bir alt birimi olarak adlandırılabilir” dedi. 

Next page

Gazete Yenigün