Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Çocuklarımızı dağ başına gönderiyorlar”

Menemen Atatürk Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Serkan Akkoç, “Bin 258 öğrencinin eğitim gördüğü lisemiz toplu taşımanın olmadığı güvenliği olmayan atıl bir okula taşınmak isteniyor” dedi

“Çocuklarımızı dağ  başına gönderiyorlar”

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Serkan Akkoç, lisede bin 258 öğrencinin eğitim gördüğünü, öğrencilerin ilçe dışında kullanılmayan, yolu olmayan bir okula gönderilmek istediğini söyledi.

Okula gidiş yolunun patika olduğuna ve güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Akkoç, “Menemen’de depremden dolayı zarar gören okullarımız var. Bu okullar yıkılacağı için, öğrencilerin yeni eğitim alanına ihtiyaçları doğmuş oluyor. Bir dağın tepesinde bulunan, daha önce İmam Hatip Orta Okulu olarak yapılan, fakat konumundan dolayı kimse tercih etmediği için kapalı olan bir okul var. Bu okul, Menemen’in dışında ve okula, toplu taşıma olmayan, öğrencilerin 1 buçuk kilometre yürüyeceği, güvenliği olmayan, ulaşımı olmayan bir patika yolundan gidiliyor. Okulumuzdaki bin 258 öğrenci buraya gönderilmek isteniyor” diye konuştu.

 

“ÇOCUKLAR DAĞ BAŞINA GÖNDERİLİYOR”

İlçedeki birçok öğrencinin maddi durumunun kötü olduğunu ifade eden Akkoç, “Menemen Milli Eğitim Müdürlüğü, bizi okulumuzdan çıkartıp, bu dağ başındaki okula göndermek istiyor. Bizi çıkarttığı okula da 2 okulu getirmek istiyor. Buna dair bir ön hazırlık var. Okulumuza müfettiş gönderildiği duyumunu aldık. Biz de veliler olarak bu duruma isyan ediyoruz. Bizim çocuklarımız sınava girdi, devletin açtığı tercih sistemini kullandı ve bu okulu tercih etti. Bizim binamız depremde hasar görmedi. Herhangi bir sıkıntımız yokken, bizim çocuklarımız niçin dağ başında, ulaşımı olmayan okula gönderiliyor? Biz okulumuzda tekli eğitim yapıyoruz. Bin 258 öğrencimiz var, 38 tane sınıfımız var, günde 8 ders yapıyoruz. Çocuklarımızı göndermeyi planladıkları okulda ise 18 sınıf var. Çocuklarımız tekliden 2’li eğitime geçecek ve sabah 7 akşam 7 ders programı olacak. Hem sabah hem de akşam karanlığında, çocuklarımız o dağlarda okuldan evine, evinden okula ulaşmaya çalışacak. Herkesin arabası yok ki, yaşlı olan ebeveynler var, onlar yürüyerek de çocuklarını alıp, bırakamazlar. Maddi durumu iyi olan birçok aile var, onlar nasıl servis ücreti ödesin? Bin 258 veli ile görüşüyoruz. Öyle ailelerimiz var ki, evlerinde internet yok. ‘Babamın durumu yok, internet bağlatamıyoruz’ diye öğrencilerimiz mesaj atıyor” açıklamasında bulundu. 

 

“Yargıya başvuracağız”

Depremde zarar görmemiş olmasına rağmen, öğrencilerin okulundan koparılmasına sert tepki gösteren Akkoç, “Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşme yaptık, böyle bir durumda kimsenin çocuğunu götüremeyeceğini ve nakil alacağını ifade ettik. Kendileri, ‘Yapacak bir şey yok. Nakil alan alır’ diye cevap verdiler. Bizim okulumuz yıkılmamışken, siz üniversite geleceği olan bir nesli, nasıl oraya gönderebilirsiniz? Çocuklarımız bile, ‘Biz burayı tercih ettik, bizim burada eğitim hakkımız var’ diyorlar. Bu konuyla ilgili İzmir Valiliğine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdik. En son çare, taşımaya kalkarlarsa, dava açacağız ve ‘Yürütmeyi durdurma kararı’ isteyeceğiz. ‘Lise öğrencileri bu okuldan çıksın, onlar dağa gidip gelebilir, ortaokul çocuklarını buraya alalım’ düşüncesindeler. Farklı çareler varken kolaylarına geleni yapıyorlar ” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün