Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“ÇOCUKLAR ARTIK SUSMUYOR”

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği UCİM Başkanı Saadet Özkan, çocuk istismarı ile mücadelede öncelikle fark etmenin ve önleme tedbirlerinin önemine dikkat çekerek, “Çocuklar artık susmuyor, konuşuyor. Ben bu çocuklara mağdur çocuk demiyorum. Bu çocuklar konuşan, ülkedeki diğer çocukları da kurtaran cesur çocuklar. Cinsel istismarcıların bir kimliğe büründüğünü, bir maske taktığını görmemiz lazım. Onlar bizim inandığımız kişilerin kılığına giriyor. Bizim bunları temizlememiz gerekiyor” dedi

“ÇOCUKLAR ARTIK SUSMUYOR”

Doğukan Fikri FİDAN / YENİGÜN - Menderes'te bir köy okulunda öğretmenlik yaparken okul müdürünün 6 öğrenciye cinsel istismar yaptığını ortaya çıkaran ve bunun mücadelesini veren, bu mücadelesi ile dünyada yalnızca 12 kadına verilen “Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü”nün sahibi olan, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği UCİM Başkanı Saadet Özkan, Yenigün TV'de İbrahim Paker'in konuğu oldu. Derneğin, çocuk istismarı ile mücadelede önemli yol katettiğini aktaran Saadet Öğretmen, “Benim çocuklarım konuştu ve ben onların yanında oldum. Bu zorlu bir mücadeleydi. Biz 83 yıl gibi bir ceza aldırdık. Sesimizi dünyaya duyurduk ve çocuklarımıza nasıl sahip çıktığımızı gösterdik. Bu zorlu mücadelede şunu anladım ki biz vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. Öncelikle ben bir kahraman değilim. Ben görevini layıkıyla yapan, vatanını seven bir kadınım. Bizler çocuklarımızla ilgili bir durumda görev yerlerimizi değiştirmemeli, böyle bir durumda gerekli mercilere şikayetlerde bulunmalı ve takipçisi olmalıyız. Bireylerin görevi budur. Ben de bir birey olarak görevimi yaptım. Yani vicdanımın üstünü örtmedim” dedi.  

“ÇOCUKLARIM İÇİN AYAKTA DURDUM”

2014 yılında bu mücadeleye başladıklarını hatırlatan Saadet Öğretmen, bu süreçte davaların nasıl uzun sürdüğünü, çocukların nasıl örselendiğini, ruh sağlıklarının nasıl bozulduğunu yaşayarak öğrendiğini ifade ederek, “Öncelikle bir insan olarak çok canım yandı. Bu, vicdanları kanatan bir durumdu. Bu mücadelenin sonunda çok yere müracaat ettim. İkinci kez canımı yakan durumlar da burada oldu. Kimlerin ne yapmadığını, ne yaptığını ben not alıyorum. İleride bunları yayınlayacağım. Tehditler de aldım. Her kederi yaşadım ama çocuklarım için ayakta durdum. Hayat bana şunu öğretti; kalk Saadet, çocukların için mücadele et! Derneğimize kendimiz gibi insanlar toplandı. Bu dernekten çok bir iyilik hareketi. Ben arkadaşlarıma 'yeryüzü melekleri' diyorum” şeklinde konuştu.

“Mağdur değil, Cesur Çocuklar”

Cinsel istismarcıların bir kimliğe büründüğünü ve insanların inandığı kişilerin kılığına girdiğini vurgulayan Saadet Özkan, “İlk önce bir davaya inandıysak, ondan vazgeçmemeyi öğrenmeliyiz. Mücadele arkadaşlarımı bu süreçte adliye koridorlarında tanımış oldum. Çok fazla ihbar almaya başladım. Bunun üzerine bir de Amerika'dan 'Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü' aldım. Başka pek çok yerden ödüller aldım. Ancak bu ödüller benim değil, konuşan çocuklarımızın ödülleriydi. Çocuklar artık susmuyor, konuşuyor. Ben bu çocuklara mağdur çocuk demiyorum. Bu çocuklar konuşan, ülkedeki diğer çocukları da kurtaran cesur çocuklar. Çünkü onlar, herkes susturmaya çalışsa bile susmuyor. Görev yerini değiştirenler, okulumun adı kirlenir diye susanlar... Cinsel istismarcıların bir kimliğe büründüğünü, bir maske taktığını görmemiz lazım. Onlar bizim inandığımız kişilerin kılığına giriyor. Din görevlisi, öğretmen, antrenör gibi. Bizim bunları temizlememiz gerekiyor, görevimiz burada başlıyor” diye konuştu.

“33 ilde yapılandık”

Derneğin hızla büyüdüğünü ve 33 ilde yapılandığını hatırlatan Saadet Özkan, “Bu süreçte derneğimizi kuralım istedik. Çok güzel insanlarla bir araya geldik. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm çocuklara faydalı olmak istiyoruz. Çok hızlı büyüyoruz ve 33 ilde yapılandık. Derneğimiz; istismara dur diyen, sesini çıkaran ve cinsel istismara sessiz kalma diyen harika bir yapıya sahip. Türkiye'nin her yerinde mücadeleye devam ediyoruz. Artık uzakta bir köy yok. Bütün köyler yakın ve biz o köylerdeki çocuklara sahip çıkacağız. Bizim ülkemizde yaşanan bu acıların önüne geçmemiz lazım. Bu iş sadece yargıda bitmez. Bu işi yargıdan önce fark etme, önleme tedbirleriyle ve herkesin gövdesini taşın altına koymasıyla çözebiliriz. Çok canı yanan insanlar var. Artık bu yürek acısına dur demek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün