Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Çaresiz durumdayız yardım bekliyoruz”

Geçtiğimiz günlerde, koronavirüs salgınına yönelik tedbir amaçlı tezgah açması yasaklanan pazarcılar için Eski ve Yeni Eşyaları Değerlendirme Derneği Başkanı Murat Gürer, pazarcıların zor durumda olduğu ve kendilerine yardım edilmesi çağrısında bulundu

“Çaresiz durumdayız yardım bekliyoruz”

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde yaşayan vatandaşların bir kısmı özellikle dezavantajı olarak tanımlanan ve ekonomik açıdan herhangi bir geliri ve güvencesi olmayanlardan biri de bit pazarında tezgah açan insanlar. Geçtiğimiz günlerde salgın tedbiri olarak bitpazarlarının kapanmasıyla, çok sayıda bitpazarı esnafı zor günler yaşıyor.

“SOSYAL YARDIMLARDAN DA FAYDALANAMIYOR”

Eski ve Yeni Eşyaları Değerlendirme Derneği Başkanı Murat Gürer, İzmir’de bitpazarlarının geçtiğimiz günlerde kapanmasıyla beraber, çok sayıda arkadaşlarının aç ve çaresiz durumda olduğunu ifade etti. Bit pazarı esnafı olarak bilinen bu vatandaşların şuanda içinde bulundukları duruma dikkat çeken Başkan Murat Gürer, “Tezgah açamıyoruz 138 arkadaş olarak. Arkadaşlarımızın emekliliği veya herhangi bir sosyal güvencesi de yok, çoğu zaten emeklilikte yaşa takılan insanlar. Sosyal yardım da alamıyorlar, arkadaşlarımızı dernek üyelerimizi ilçe kaymakamlıkların sosyal yardımlarına başvurmaları için yönlendirdim ancak üzerinize araba görünüyor demişler. Araba dedikleri de eski hurda toplamak için eski pikaplar genelde, satsan satılmaz, satmaya kalksan oto pazarlar kapalı. Kime nereye satsın. Bazı arkadaşlarımızın da babalarından annelerinden üzerlerine kayıtlı gecekondu görünüyor diye onlara da yardım yapılamıyormuş. Arkadaşlarımız aç ve çaresiz durumdalar” şeklinde konuştu.

“YARDIM İÇİN LİSTE VERDİK DÖNÜŞ YOK”

Gürer, ilçe belediyelerine ve iki siyasi parti il başkanlarına çaresiz olan arkadaşlarından 106 kişilik liste gönderdiğini ifade ederek, “Şuanda çok zor durumda olan 106 arkadaşımızın listesini yolladım ilçe belediyelere ve siyasi parti il başkanlarına. Listede kimlik bilgilerini de özellikle ekledik herhangi bir yerden yardım almadıklarının ispatı için. Herhangi bir dönüş olmadı. Gerek ilçe belediyeleri, gerek büyükşehir, gerekse Valilik aracılığıyla kaymakamlıkların yaptığı yardımlardan herhangi bir yardım gelmedi bizim şuanda çaresiz evinde oturan arkadaşlarımıza. Lütfen bizim içinde bulunduğumuz durumun farkına varsınlar. Arkadaşlarımız tahmin ettiğiniz gibi çoğu çaresiz insanlar. Bu zorlu süreci toplumsal olarak en az sorunla atlatmaya çalışalım hep beraber istiyoruz” dedi.

 “Yetkililer sesimizi duysun lütfen”

Gürer, 138 dernek üyesinin durumunun yanı sıra kendilerini ifade edemeyen veya daha önce zengin olan iş adamı olup da şimdi aç kalan insanlar da olduğunu ancak gururlarına yedirmedikleri için derneğe durumunu bildirmeyen bitpazarı esnaflarının da olduğunu ekleyerek, yardım alamamalarının nedeni olan ev veya araba konusunda ise şunları söyledi: “Sosyal yardım alamayan bazı arkadaşlarımızın üzerine eski pikaplardan var, hurda toplamak için. Devlet bunu zenginlik alameti olarak görüyor. Bu arabaların değeri on bini geçmez ki bu dönemde satsa kime nereye satacak. İkincisi üzerinde ev görünenler. Olan ev babadan kalma gecekondu, devlet bunu da zenginlik sayıp yardım etmeyi kabul etmiyor. Adamın evi ama adam aç kardeşim. Tezgah açmamız yasak ne yiyeceğiz? Çoluk çocuğu var, çocukları küçük olan arkadaşlarımız zor durumda. Bu açlığımızı yetkililer lütfen duysun istiyoruz. Bizi duymalarını rica ediyoruz. Bazı arkadaşlarımız var evde iki-üç çocukla sıkışıp kalmış, çaresiz bir durumda. Geçtiğimiz gün aramızda üç-beş toplayıp götürüp verdik ama ne kadar idare edecek? Biz de çalışmıyoruz biz de evdeyiz. Yetkililer sesimizi duysun lütfen” iddiasında bulunarak konuştu.Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün