Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Beyaz baston bizim özgürlük kapımız”

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası ile ilgili açıklama yapan Etkin Körler İzmir Platformu (EKİP) üyeleri, “Beyaz baston bizim için bağımsız hareketin, özgürlüğün ve sosyal yaşantımızın adeta bir ön koşuludur, kapısıdır” dedi

“Beyaz baston bizim özgürlük kapımız”

YENİGÜN İzmir'de yeni kurulan Etkin Körler İzmir Platformu (EKİP) üyeleri, 'Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası' dolayısıyla bir araya geldi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplananan ekip üyeleri beyaz bastonlarıyla yürüyüş yaptı, daha sonra ise bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Beyaz bastonun görme engelliler açısından önemine değinen platform üyesi Mehmet Ortakaya, “Bugün burada toplanmamızın sebebi ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’ ile ilgili bir bilgilendirme yapmak. Bizler Etkin Körler İzmir Platformu (EKİP) üyeleriyiz. Yeni kurulduk. Amacımız çağdaş ve demokratik bir toplumun vazgeçilmez koşullarından birisi olan engelli hakları alanında mücadele vermek, bilinç geliştirmek, mevcut hakların daha etkin kullanılmasını sağlamak ve bu doğrultuda kamuoyu oluşturmak. İlk adımlarımızı bugün atıyoruz” dedi. 


“BEYAZ BASTONLA DÜNYAYI DOLAŞABİLİRİZ”
Beyaz bastonun yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Ortakaya, “Beyaz baston bizim özgürlük kapımız. Beyaz bastonu tekniğine uygun biçimde kullanabilen bir görme engelli, bu bastonu çektiği anda ülkenin bir ucundan diğer ucuna, hatta dünyanın öbür ucuna yardımsız gidebilir. Beyaz baston bizim için bağımsız hareketin, özgürlüğün ve sosyal yaşantımızın adeta bir ön koşuludur, kapısıdır. Bu nedenle beyaz bastonu çok önemsiyoruz. Beyaz bastonun hem görme engelliler arasında kullanımının yaygınlaştırılması hem de kamuoyu tarafından tanınması gerektiğini düşünüyoruz. Bazen bir araç sürücüsü beyaz baston kullanan bir görme engelliye selektör yapabiliyor. Deyim yerindeyse 'dede bastonu' sanıyor. Aslında görmeyen bir insan söz konusu. Beyaz baston kullanan bir yaya ile karşılaştığınız zaman yapılması gereken çok da özel bir şey yok. Bir karşıdan karşıya geçme durumu varsa, otobüs durağında tek başına bekleyen birisi varsa, ona nazikçe ‘yardıma ihtiyacınız var mı’ diye sorulması yeterli” ifadelerini kullandı. 


“YEREL YÖNETİMLE GÖRÜŞECEĞİZ”
Görme engellilerin kent yaşamında rahat hareket edebilmesi için yerel yönetimlere çok büyük görevler düştüğünün altını çizen Ortakaya, “Bugün kendimize yürümek için oldukça elverişli bir yol seçtik. Ancak bu kentin, bu ülkenin pek çok yerinde beyaz bastonun yeterli olmadığı çok ciddi ve ağır engellerle karşılaşıyoruz. Bunun çözümü için yerel yönetimlerle temas halinde olacağız. Taleplerimizi teker teker sıralayacağız. Bu konuda yerel yönetimlere çok büyük görevler düşüyor. Aynı şekilde vatandaşlara da çok büyük görev düşüyor” dedi. 
Öte yandan EKİP üyeleri, Etkin Körler İzmir Platformu Youtube kanalı üzerinden etkinliklerini kamuoyu ile paylaşacak.  

Doğukan Fikri FİDAN 


BEYAZ BASTON HAFTASI NEDİR?
Beyaz Baston, 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa'da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş engelli hareketidir.
 

Next page

Gazete Yenigün