Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Bayındır'ı 5 yıl içinde 30 ilçenin yıldızı yapacağız”

Bayındır Belediye Başkanı AK Partili Uğur Demirezen, Bayındır'ın 5 yıl içinde İzmir'in yıldızı olacağını ifade ederek, “Ben ekibimle, 15 meclis üyesi adayımla ve teşkilatımla beraber 'Biz Bayındırız' dedik. Yaklaşık 16 bin oy alarak başarılı olduk. Ben onların ve Bayındır'ın 'sarı çocuğu' oldum. Onlar bize inandı, biz de onlara inandık” dedi

“Bayındır'ı 5 yıl içinde 30 ilçenin yıldızı yapacağız”

Yenigün Gazetesi ve Yenigün TV yöneticilerini makanında ağırlayan Bayındır Belediye Başkanı AK Partili Uğur Demirezen, ilçeye ekonomik ve sosyal anlamda katkı sağlayacak projeleri hakkında konuştu. Bayındır'ın kaderini değiştirecek 3 önemli projeyi ilk defa Yenigün okurları için paylaşan Demirezen, “Biz ilçemize daha iyi nasıl ekonomik katkıda bulunabiliriz diye planlamalar yapıyoruz. Havalimanı burada 40 dakika uzaklıkta. Alsancak Limanı ise 50 dakika... Tren yolumuz şehrin içinden geçiyor. Bunları hep kullanacağız. Bayındır'da her şey var. Mevsimlik çiçek türü 10 ay yetişir burada. 105 adet bitki türümüz var. İzmir – İstanbul hali buradan besleniyor. Bunlar en basiti. Daha süte, ete, çiçekçiliğe gelmedik bile. Biz bunlar için uğraşacağız. Bizim derdimiz bu. Bayındır, 5 yıl içinde 30 ilçenin yıldızı olur. Elimizin altında açılmamış bir hazine var” ifadelerini kullandı.

Nasıl bir belediye devraldınız?

31 Mart Pazar günü seçim bitti... Pazartesi sabahı ilk kez ailemle birlikte kahvaltı yapayım, dışarıya öyle çıkayım dedim. O süreçte 2-3 ay evde böyle bir ortamımız olmadı. Ben 5 yıldır da ilçe başkanlığı yapmaktaydım. Hep sahadaydık. Hep beraber çoluk çocuk bir kahvaltı yapalım dedik. Saat 10:20'de TEDAŞ'tan bir yetkili aradı ve 3 aylık 176 bin lira tutarında bir faturamız olduğunu söyledi. Daha mazbatayı almamıştık. Genel olarak yaklaşık 48 milyon borçla belediyeyi devraldık. 40 bin nüfusumuz var, 48 milyon borcumuz var. Bunu ağlamak için söylemiyorum. Ben bunu biliyordum. Her aday olan, o borcun ne kadar olduğunu biliyor. Bilmiyorsa aday olmasın zaten. Seçim sürecinde bu borçla belediyenin yönetilemeyeceğini anlatıyordum.

“40 BİN NÜFUS 48 MİLYON BORÇ”

Burada Ufuk Sesli, 5 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptı. Teşekkür de ediyoruz. 5 yıl boyunca mutlaka ilçemize bir katkısı olmuştur. Ama maddi açıdan sıkıntılı bir belediye devraldık. Bunu bütün vatandaşlarımız da biliyor. 334 personelimiz var. Bayındır'da 21 Mart, 26 Mart ve 27 Mart'ta belediye şirketine 9 kişi almışlar. Bunun ne amaçla yapıldığı belli. Kanunlar 60 ay deneme süresi vermiş bize. 9 kişi almışlar. Bir arkadaşımız kaldı, o da şehit yakını. Ona sahip çıkmak bizim görevimiz. Diğer 8 arkadaşımızla da konuştum ve durumu açıkladım.

“AK PARTİ, BELEDİYECİLİĞİ İYİ YAPIYOR” 

Peki genel anlamda nasıl bir Bayındır buldunuz? Önümüzdeki dönemde neler yapacaksınız?

Bayındır Belediyesi'nin bütçesiyle hiçbir şey yapılmaz. Planlarımızı kısa, orta ve uzun vadeli olarak önümüze koyduk. Hem yerelde hem Büyükşehir olarak hem de hükümet olarak projelerimiz var. AK Parti'nin en önemli özelliği 17 yıldır belediyeciliği çok iyi yapıyor olmasıdır. 2009'da İzmir'de tek AK Partili belediye bizdik. O 5 yılda neler yapıldığını vatandaşlarımız gördü. Devlet zaten Bayındır'ın yanında. Bayındır, çiçeğin başkenti olmasının yanında tarımda, hayvancılıkta, bitkisel üretimde söz sahibi bir ilçe. Sadece ortaya çıkarılamamış bir ilçe. Bir belediye başkanının görevi sadece yol yapmak, park yapmak olmamalı. Zaten kanunlarla her şey belirlenmiş. 

3 MİLYON 850 BİN ZEYTİN AĞACI

Size göre belediye başkanı neler yapmalı?

Bir belediye başkanı, ilçesindeki dinamikleri hayata geçirerek orkestra şefliği yapmalı. Büyükşehir Belediyesini, hükümeti kullanmalı. Nereden ne alabilirimin hesabını yapmalı. Bayındır'da 3 milyon 850 bin adet zeytin ağacımız var. Akhisar'dan sonra ikinciyiz. Bizim yağlarımız sıkılır, şişelenir ve A firmanın, B firmanın olur. Aslında o yağ Bayındır'ın yağıdır. Bölgemiz bir sebze ve meyve deposudur. İlçe tarımın kayıtlarına göre 95 bin adet büyükbaş hayvan mecvuttur. Günlük 520 ton süt kapasitemiz var. Çiçekçiliğin yüzde 70'i Bayındır'dan gider.  

BAYINDIR'IN KADERİ 3 PROJEYLE DEĞİŞİYOR

Bayındır'ın kaderini değiştirecek 3 tane çok önemli projemiz var. Arıkbaşı'nda yaklaşık 500 dönüme yakın çiçekçilik ihtisas alanımız var. Büyükşehir, Valilik ve Tarım Bakanlığı ile yürütülen ortak bir proje var orada. İkincisi İzmir'e 9 tane söz verilen organize sanayi tarım bölgesinden biri Bayındır'da. Kiraz'la birlikte bu 4. bölge statüsünde. 2018 kasım ayında Cumhurbaşkanımızın imzaladığı kararnameyle 4. bölge statüsüne kavuştu. 4. bölge, yatırımcıya ücretsiz arazi demek. Bizim için çok önemli bir şey. Biz ilçemize daha iyi nasıl ekonomik katkıda bulunabiliriz diye en yakın yeri tercih edeceğiz. Havalimanı 40 dakika buradan. Alsancak Limanı 50 dakika. Tren yolumuz şehrin içinden geçiyor. Bunları hep kullanacağız. 

UZUN BİR MARATON

Bayındır'da her şey var. Mevsimlik çiçek türü 10 ay yetişir burada. Hava hep böyle. 105 adet bitki türümüz var. İzmir – İstanbul hali buradan besleniyor. Burada bir tane zeytinyağı şişileme – paketleme tesisi olsa ve 100 kardeşimiz burada çalışsa... Burada bir salça fabrikası olsa 100 kardeşimiz orada çalışsa... Turşu fabrikamız olsa... Bunlar en basiti. Daha süte, ete, çiçekçiliğe gelmedik bile. Biz bunlar için uğraşacağız. Bizim derdimiz bu. Uzun bir maraton bu.

ILICA KAPLICALARI

Üçüncü projeye gelirsek... Bizim bir Ilıca kaplıcamız var. Adı hep duyulur ama ortaya çıkarılmamıştır. 300 metrede 57 derece sıcak suyumuz çıkar. Şimdi o sıcak suyu bölgede yaşayan vatandaşlarımıza verdik. Az önce meclisten kararını da imzaladım. Ev pansiyonculuğunda sıcak suyu kullanacaklar. Orada derinlerde buharı da bulabilirsek alın size para akıtalım. Bu 48 milyon borcu öderiz diye düşünüyorum. Hayal kurmak lazım, istemek lazım. Buna bir yerden başlamak lazım. Bakın, borç olur. Borç artabilir. Ama bunun makul açıklaması olmalı. Önemli olan Bayındır'da üzüm yemek. Bayındır'ın her tarafı tarih. Devam eden bir restorasyon çalışmamız var. Bu da ekleyeceğimiz dördüncü bir madde olabilir.

BAYINDIR'DA FESTİVAL COŞKUSU

İzmir'in Bayındır ilçesinde bu yıl 22'ncisi düzenlenen Uluslararası Çiçek Festivali coşkulu ve renkli görüntülerle sona erdi. Festivale Ege'nin, ülkemizin dört bir yanından yüzlerce kişi ilgi gösterdi Türkiye'nin çiçek ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı İzmir'in Bayındır ilçesinde, Büyükşehir ve Bayındır Belediyesi'nin işbirliğinde 3- 5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 22'nci Uluslararası Çiçek Festivali'ne ilgi büyük oldu. Türkiye'nin en büyük açık hava festivallerinden biri olan Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali'ndeki rengarenk çiçekler görsel şölen sundu. Canlı müzik, performans gösterileri ve konuk ülkelerin katılımlarıyla gerçekleşen festivalde ünlü sanatçılar Zara ve Ziynet Sali de sahne aldı. Yağmurlu havaya rağmen festivalin son gününde de ilgi yoğun oldu. Festival alanını dolduran ziyaretçiler etkinliklerle dopdolu bir gün geçirdi. Şehir Stadyumu'nda düzenlenen günün son etkinliğinde Mustafa Özbağ Hoca ile 'Sema Zikr-i Şerifi' ramazan ayı öncesi manevi bir hava yaşattı. Son olarak sahneye çıkan Bayındır Belediye Başkanı  Uğur Demirezen, "Sizlerle birlikte bu yıl 22'ncisini düzenlediğimiz festivalin sonuna geldik. Varlığınızla festivale renk kattınız. Hep beraber önümüzdeki yıl, daha iyisini ve güzelini düzenleyeceğiz" dedi.

“BAYINDIR'I İZLEMEYE DEVAM EDİN”

Ben ekibimle, 15 meclis üyesi adayımla ve teşkilatımla beraber 'Biz Bayındır'ız' dedik. Yaklaşık 16 bin oy alarak başarılı olduk. Ben onların ve Bayındır'ın 'sarı çocuğu' oldum. Onlar bize inandı, biz de onlara inandık. Bayındır'ı hep beraber yöneteceğiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, tek makam milletin kalbi. Biz ona talibiz. Bayındır, 5 yıl içinde 30 ilçenin yıldızı olur. Elimizin altında açılmamış bir hazine var çünkü. Milletimizin ve gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum. Bayındır'ı izlemeye devam edin.

Next page

Gazete Yenigün