Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Başarı için spor şart”

İzmirli spor eğitmeni Murat Aygün, Karşıyaka’da kurduğu Sevgi İzi Spor Kulübü’nde engelli bireyleri sporla buluşturuyor. Onları yetenek ve ilgi alanlarına göre çeşitli branşlarda yetiştiren Aygün, Türkiye çapında dereceler kazanmalarını sağlıyor

“Başarı için spor şart”

İzmirli spor eğitmeni Murat Aygün, 12 yıllık tecrübesinin ardından Karşıyaka’da kurduğu Sevgi İzi Spor Kulübü’nde, otizm, down sendromu ve mental bozukluğu bulunan engelli bireyleri sporla buluşturuyor. Merkezin 5 yıldır hizmet verdiğini kaydeden Aygün, ‘Bundan hiçbir şey olmaz’ denilenleri, yetenek ve ilgi alanlarına göre çeşitli branşlarda yetiştirerek, Türkiye çapında dereceler kazanmalarını sağlıyor. 


TÜRKİYE ÇAPINDA DERECELER
İzmir’e gelmeden önce Erzurum’da kayak eğitmeni olarak görev yaptığını belirten Murat Aygün, “2001 yılında engelli bireylere yönelik spor eğitimlerine yönelik bir kursa katıldım. O dönem ailem İzmir’e taşındı. 2004 yılında ben de gelmeye karar verdim. Emiralem’de otizmli çocuklara eğitim veren bir okul vardı. Ben de o dönem bir iş arıyordum. Ama ne yapacağıma henüz karar vermemiştim. Bir gün o okula gittim, bütün çocukları bahçede toplamışlardı. Onların arasından geçerken çocuklardan biri bana doğru koşup ‘baba’ diye bacağıma sarıldı. Ne yapacağımı şaşırdım. Yıllardır unutamadığım bir andır. Ondan sonra bir daha bu çocuklardan kopamadım. 4 sene orada çalıştıktan sonra çeşitli okullarda eğitmenlik yaptım. Sonra engelli çocuklarla bireysel olarak bir salonda çalışmam gerektiğini anladım. Milli takım antrenörlüğü de yaptığım dönemde de gördüm ki bu çocukların en çok ihtiyaç duydukları şey spor. 2012’de Anadolu Otizm Vakfı’nda görev aldıktan sonra, 2015’ten bu yana şu an görev yaptığım Sevgi İzi Spor Kulübü’nde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burayı açtıktan sonra bizi tanıyan herkes çocuğunu getirmeye başladı. Alaybey’deki kurumumuza okullardan gelen 100’ün üzerinde insan var. Atletizm, masa tenisi, kayak takımımız Türkiye çapında dereceler elde ediyoruz” dedi.


TEK AYAKLA SIÇRAMAYI, 
YARDIM ALMADAN KOŞMAYI...

Çocuklarının başardığını gören ailelerin büyük mutluluk yaşadığını kaydeden Aygün, “Bir yıllık grafikler oluşturuyoruz. Tek ayakla sıçramayı, yardım almadan tek başına koşmayı ne kadar sürede öğrendi diye bakıyoruz. Arkadaşlarıyla olan iletişimi kaç günde ya da haftada iyileşti gibi… 1 yıl sonunda hangi spora yatkın olduğu ortaya çıkıyor. Velisiyle görüşüp, çocuğun da rızasını alarak o branşa yoğunlaştırıyoruz. Şampiyonalara katılmasını sağlıyoruz. Ailelerimiz çok yaralı, üzgünler. Biz çocuklar kadar aileleri de hayata bağlamaya çalışıyoruz. Veliler çocuklarının kendi başına yürüyebilmesini, kimseye muhtaç olmamasını arzuluyor. Başardıklarını görünce de tarifsiz bir mutluluk yaşıyor” ifadelerini kullandı. 


MİLLİ TAKIMA GİRDİLER
Engelli bireylerin, spor sayesinde inanılmaz işler başardığını dile getiren Aygün, şunları söyledi: “Şu zamana kadar ailesi dışında kimseyle sosyal iletişimi olmayan öğrencilerimiz Türkiye çapında dereceler elde ediyorlar. Aileler ise o kadar seviniyorlar ki ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Biz burada bütün engel gruplarına spor yaptırıyoruz. Ve hepsine özel program uyguluyoruz. 5 yıldır bizimle spor yapmaya devam eden çocuklar var. Milli takıma girme hakkı kazanıp dünya şampiyonu yaptığımız çocuklar var. Çocukları küçük yaştan itibaren başlatıp tüm branşlarda antrenmanlarını yaptırıyoruz. Sonra yetenekliyse ve neyi seviyorsa o branşta yetişmesini sağlıyoruz. Aileler bizi deneyimli olduğumuz için tercih ediyor. Ağır çocuklarla çalışıyoruz. Bundan bir şey olmaz denilen çocukları şampiyon yapıyoruz.”

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün