Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Av yasakları gözden geçirilmeli”

İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, denizlerdeki av yasaklarının mevsimsel değil dönemsel olması gerektiğini savunarak, üniversitelerdeki akademisyenlerle birlikte yasağın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi

“Av yasakları gözden geçirilmeli”

İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, denizlerdeki av yasaklarının mevsimsel değil dönemsel olması gerektiğini savundu. 5 milyon insanın balıkçılıktan ekmek yediğini hatırlatan Çakan, “Üniversitedelerdeki akademisyenlerimiz ile birlikte av yasakları yeniden gözden geçirilsin. Evet, doğa kirletilmesin, doğaya sahip çıkılsın, ancak sürekli balıkçılar suçlanmasın. Biz mevsimsel yasak istemiyoruz, dönemsel yasak istiyoruz. Balıkların havyarlı dönemlerinde avlanmayalım; onu haricindeki balıkları avlayalım istiyoruz” dedi. Çakan, denizlerde 15 Nisan'da başlayan av yasaklarının 1 Eylül'de biteceğini hatırlattı. 

“Bakanlık istiyoruz”

Balıkçılık sektörü ile üniversite işbirliğinin önemine dikkat çeken Çakan, “Biz balıkçılığın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan ayrılmasını ve 'Balıkçılık Bakanlığı' adı altında ayrı bir bakanlığa kavuşmasını istiyoruz. Bu şekilde sorunlarımızı daha hızlı şekilde iletip çözüm bulabiliriz. Bizi Ankara'nın dinlemesi lazım. Özellikle üniversitelerdeki akademisyenler ile balıkçıların ortak hareket etmesi çok önemli” dedi. 

“Denizler bu yükü artık kaldıramıyor”

Ülkemizde balıkçılık sektöründeki gelişmeleri de değerlendiren Çakan, “Balıkçılık sektörü büyüdü. Şu anda ülkemizdeki balıkçılık sektörü, dünyanın en uç noktasına bile varabiliyor. Bugün Türk filoları Moritanya'da avcılık yapıyor. Bunlar sektörümüzün olumlu tarafları. Ama denizlerimiz artık bu yükü kaldırmıyor. Ege'nin balıkçılığı Karadeniz'deki gibi değil. Burada Yunanistan ile ortak denizi kullanıyoruz. Karadeniz'de, Marmara'da avcılık yapamayan arkadaşlarımız da Ege'ye geliyor. Ege, bu yükü daha ne kadar kaldıracak” ifadelerini kullandı. 

Doğukan Fikri Fidan
 

Next page

Gazete Yenigün