Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

‘Türkiye’de enerji verilerinin çoğu ‘HES’lerden alınıyor!’

Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu karşılaması beklenen yenilenebilir enerji kaynakları hakkında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay Yenigün’e açıklamalarda bulundu

‘Türkiye’de enerji verilerinin çoğu ‘HES’lerden alınıyor!’

Deniz KILIÇ/YENİGÜN- Türkiye'nin geçen yıl gerçekleştirdiği elektrik üretiminin 305 milyar kilovatsaat olduğunu ve üretimde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının yüzde 42,4'e ulaştığını açıklandı. Yakın gelecekte Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu Rüzgar Santralleri, Güneş Enerjisi, Biyogaz Tesisleri ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak ancak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay’a göre açıklanan rakamların büyük çoğunluğunu çevresel ve ekolojik sorunlara neden olan Hidroelektirik Santraller(HES) oluşturuyor.

DOĞRU PLANLAMA GEREKİYOR”

Kınay,“Açıklanan rakamarda baraj HES’lerinin payı yüzde 20, akarsu HES’lerinin payı yüzde 7.5’tur. HES’lerin ülkemizde uygulamaları ve değerlendirmelere baktığımızda ise elektrik üretirken diğer taraftan çevresel ve ekolojik etkileri ile yarattığı olumsuzlukları da yaşıyoruz. HES’lerin inşaat ve işletme aşamasında ortaya çıkan çevresel etkilerin doğru değerlendirilmesi ve planlanması gerekiyor. İnşaat sırasında oluşan kazı, harfiyat, patlatma vb inşaat kaynaklı etkilerin yanı sıra işletme aşamasında akarsuyun akış rejimi, akarsuyu doğal yapısına yönelik müdahaleler nedeniyle su kaynaklarımızın yok olduğu örnekleri çokça yaşıyoruz” dedi.

KARABURUN’DA RES VE GES SORUNU’

Yenilenebilir enerji kaynağı olan Rüzgar Santralleri diğer enerji elde yöntemlerine göre daha az kirletici olmak birlikte kuş göç yollarına etkileri, gölge etkisi, gürültü, arazi kullanımı gibi olumsuz çevresel etkilere neden olabildiğini vurgulayan Kınay, bu sorunlardan birinin Karaburun’da yaşandığını söyledi.

Kınay şunları kaydetti: “Yenilenebilir enerji kaynağı olan Rüzgar Enerji Santralleri(RES) diğer enerji elde yöntemlerine göre daha az kirletici olmak birlikte kuş göç yollarına etkileri, gölge etkisi, gürültü, arazi kullanımı gibi olumsuz çevresel etkilere neden olabilmektedir. Karaburun Yarımadasında RES Projelerine ilişkin bölge halkı tarafından yürütülen mücadeleler uzun yıllardır devam ediyor. RES ile ilgili planlama ve yer seçimi yanlışlarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle Karaburun Yarımadası’nda bir çok projede hukuki süreç devam ediyor. Öte yandan sayıları artmaya başlayan Güneş Tarlalarında da benzer hataların yapıldığı uygulamalar ile karşı karşıyayız.”

Türkiye'nin geçen yıl gerçekleştirdiği elektrik üretiminin 305 milyar kilovatsaat olduğunu ve üretimde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının yüzde 42,4'e ulaştığını açıklandı. Yakın gelecekte Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu Rüzgar Santralleri, Güneş Enerjisi, Biyogaz Tesisleri ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak ancak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay’a göre açıklanan rakamların büyük çoğunluğunu çevresel ve ekolojik sorunlara neden olan Hidroelektirik Santraller(HES) oluşturuyor.

 

Next page

Gazete Yenigün