Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

  MENDERESLİ GENÇLER  TATİL DEĞİL BİLİM DEDİLER.

Araştırma Merkezine ( CERN’E ) GİTTİLER .

  MENDERESLİ GENÇLER  TATİL DEĞİL BİLİM DEDİLER.

                    MENDERESLİ GENÇLER  TATİL DEĞİL BİLİM DEDİLER, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezine ( CERN’E ) GİTTİLER 
    Nazilli Menderes Anadolu Lisesi, ğitime ara vermedi. Tüm Türkiye’de 14 Haziran’da okullar yaz tatiline girdi. Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği tatile, Menderesli gençler henüz girmedi. Menderes Anadolu Lisesindeki bir grup öğrenci ,  eğitime 15 Haziran'dan itibaren, bir hafta boyunca  CERN ‘de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde) devam etti. 
    Okul Müdürü Oktay DOĞANLI ‘nın kafile başkalığını yaptığı geziye  14 öğrenci katıldı.14 öğrencinin   katıldığı CERN gezisi 6 gün sürdü. Öğrenciler , bu geziyle  bilimin merkezine yolculuk yaptılar. Bilimin yanında tarihi ve  o bölgenin coğrafyasını görerek , yaşayarak öğrendiler. 
     Altı gün boyunca yoğun bir programla bilim yolculuğuna çıkan gençler,bilimin , teknolojinin serüvenine tanık oldular ve hayatımızda bilimin ne kadar önemli olduğunu kavradılar. Bilimin yanında  Kurtuluş Savaşındaki  zaferin devamı  olan Lozan Barış Antlaşmasının imzaladığı  ’Beau Rivage Palace’ı gören gençlerin göğsü kabardı. Atalarından 95 yıl sonra barış antlaşmasının imzalandığı  yerleri ziyaret eden Menderesli  gençler, Aydın’daki diğer liselerden farklı olduklarını bir kere daha hissettiler. 
    Öğrenciler, Technorama Bilim Merkezini ziyaretle geziye başladılar. Einstein Evi’ni , Gruyeres Peynir Kasabası ‘nı Lozan Barış Antlaşmasının imzalandığı ‘’Beau Rivage Palace’ı, Cern’ü , BM, UNECSCO ,Dünya Sağlık Örgütü binalarını Leman Gölü kenarındaki İngiliz Bahçesi’ni  , Mont Blanc Köprüsünü , Brunswick Monument ‘i  , Esli Cenevre yerleşim alanını  ,İtalya’da Milano’yu , Leonardo  Da Vinci Teknoloji Müzesi’ni , Ferrari Otomobil Fabrikasını gezerek bilgi edindiler.   Gezi  boyunca, Zürih , Grossmünster, Frauminster, St PeterKirsche, Bahnhof, Bern  ,Cenevre, Bologno’yu da gezme ve tanıma fırsatı yakalayan gençlerin ufukları açıldı. 

Next page

Gazete Yenigün