28 Ocak 2015 aramba

Piyasalar:   USD: 2,3775up  |  EURO: 2,6965up  |  MKB: 90.342down

Sddk Soysal ilk kez aklad : "Gnlmde ili Belediye Bakanl var"

05 Mart 2013 Sal

AK Parti Çili ve Büyükehir Belediyesi Meclis Üyesi Sddk Soysal Yenigün Tv’ de her Çaramba 12:00


Sddk Soysal ilk kez aklad :


AK Parti Çili ve Büyükehir Belediyesi Meclis Üyesi Sddk Soysal Yenigün Tv’ de her Çaramba 12:00 ile 13:00 aras yaynlanan Emirhan Ergen ile zmir Meclisi adl programa konuk oldu. Sddk Soysal gündeme dair önemli açklamalar yaparken Aziz Kocaolu’na da sert eletirilerde bulundu.

Sddk Soysal programda ilk kez Çili Belediye Bakanlna adayln açklad ve Çili’nin yllarca zmir’in yükünü çektiini bu yükten Çili’nin kurtarlmas gerektiini sözlerine ekledi.

te Programn ayrntlar ;

Öncelikle Sddk Soysal kimdir Siyasi geçmiinizden biraz bahseder misiniz ?

1992 ylnda Anavatan Partisi’nden Çili ve Büyükehir Meclis üyelii yaptm. 2002’de Ak Parti kurucu ilçe bakanl ve 22. Dönem Ak Parti Milletvekili aday oldum. uanda da Çili ve Büyükehir Meclis üyelii görevimi devam ettiriyorum. Yllarca Anavatan Partisi’nde siyaset yaptktan sonra Ak Parti’nin kurulmas ile o dönem ki l Bakan sayn smail Katmerci’nin destei ile Ak Parti’ye geçtik. AK Parti’nin zmir’de kurucu ilk ilçe bakan ve ilk il genel meclis üyesiyim. Birinci görevimiz Çili halknn bize verdii muhalefet görevini edep ölçülerini amadan yerine getirebilmek.

Bir siyasetçi deil de bir vatanda olarak zmir ve Çili’nin sorunlar neler ?

Belki Mecliste en çok konuan meclis üyelerinden biri olarak dile getiriyorum Çili’nin bir çok sorunu var. Bunlarn banda da Harmandal’ndaki çöp depolama alan geliyor. Buras 1992 de hayata geçmi 15 yllk bir kota koyulmasna ramen 15 yln üzerinden 7 yl daha geçti bu çöp depolama alan hala kaldrlmad. 30 lçe’nin çöpleri burada depolanyor. Bu çöp alan uan dolmu durumda. Buras çok büyük bir tehlike arz ediyor. Her an patlayabilir. Ayn zamanda yasal da deil. Bunu Aziz Kocaolu da biliyor. Geçtiimiz günlerde halkn çöp kamyonlarn durdurma eylemi vard. Harmandal halkda bkm durumda. Onlarn günah ne ? Bunun yan sra Çili’nin en güzel alanlar artmann igali altnda. zmir’de ne kadar kötü ey varsa Çili’de. Artk yeter diyoruz. Çili’ye bu kadar yük yeter. zmir’in sorunlar lçelere datlmal. Adaletli ve Adil Bakan bu ii bir an önce çözmeli. Bu sözüm Büyükehir Belediye Bakanmza. uan da Aziz Kocaolu ne adil ne de adaletli.

Bir dönem çöpün kalkp baka bir alana tanmas kamuoyunu günlerce megul etti ancak bir sonuç alnamad. Bunu nasl deerlendiriyorsunuz?

Sizin niyetiniz ciddiyse bu çöp kalkar. O kadar da zor bir ey deil. Olmaz yerlere çöpü götürmeye kalkarsanz baarsz olursunuz. Bir dönem Menemen’e götürmeyi düündüler nitekim oras tarm arazisi. Çöpün orada depolanmas imkansz. imdi Yamanlar gösteriyorlar. Yamanlarn olma ihtimali yüzde sfr. Çünkü yamanlarda vatandan içtii suyun geldii yere çöp depolama sistemi yaplamaz. zmir’de Manisa snrlar arasndaki ta ocaklarnda bu i çok rahat yaplabilir. Bu alan Harmandal’nn iki kat. Ölümün zaman m var ? Çili ölüm döeinde. Bir an önce bu çöp alannn kalkmas lazm. Zaman falan yok bu iin. Bir an önce Çili’nin bu külfetlerden kurtulmas gerekiyor. Çili halk bkt artk. Çili’de vatandalarn canna tak etti. Çili zmir’in 6. Büyük ilçesi. 200 bin nüfusu var. Çili bunlar haketmiyor.

 

Peki Çili’de halkn CHP’ye bak nasl ?

Çili halk bunlarn hepsini görüyor. Geçtiimiz seçimlerde CHP ideolojik söylemlerle halk kamplatrd. Ancak bu seçim bunu yapamayacaklar. Bu seçimlerde hizmet konuulcak. Kim hizmet yapyorsa o i bana gelecek. Bildiiniz gibi 35 projenin hazrlanmas ve bunlarn 14’ünun hayata geçmesi çok önemli. uan da Genel Merkezimiz tüm ilçelerin çektii skntlar ve çözümlerinin hazrl yaplm ve Ankara’ya sunulmu durumda. Kim aday olursa olsun bu hizmetler gerçekleecek. Hem parti mensubu arkadalarmz hem vatandalarmz bu projeleri takip edebilecekleri bir takvim hazrlanacak. Ak Parti vatandan dertlerinin çözümü olacak.

AK Parti zmir ve Çili’de neleri deitirir?

zmir’in mimar yaps estetik görüntüsü deiecek. Bu bir vizyon ii. Siz bir ii yapmadan önce projelendirmezseniz bugün ki sonuçlar ortaya çkar. zmir yapboz ile vakit geçiriyor. zmir’in ileri tarihlere proje üretecek vizyon sahibi insanlara ihtiyac var. Hedef 2023 ve 2071. Bunlar laf olsun diye söylenmi ifadeler deil. Bunlar ayaklar yere basan ifadeler. Bunlar internetten indirilen projeler deil. zmir’e vizyon ve proje art. Bu da AK Parti’de var.

Siz Büyükehir’de ve Çili’de güçlü bir muhalefet yaptnz düünüyor musunuz?

Biz Büyükehir’de toplamda 23 kiiyiz. Nitelikli ve kariyer sahibi arkadalarmz var. Zaman zaman grup bakan vekilimiz Kenan Çakar’n nasl bir muhalefet yaptn hepimiz biliyoruz. Kendisi zmir’in tüm sorunlarna duyarllkla ilgi gösteriyor ve çözüm yollar aryor. Bu kadar az sayya ramen nitelii yüksek arkada grubumuzla güçlü bir muhalefet yaptmza inanyoruz. Biz iyinin daha iyisini yapmaya çalyoruz. Biz Çili’de yapc bir muhalefet gösteriyoruz. Bizim için önemli olan Çili’nin menfaati. Edep ölçülerini amamak adna muhalefetimizi yapyoruz. Çili’nin ve zmir’in bir adm daha ileri gitmesinde az da olsa katkmz varsa ne mutlu bize.

Geçtiimiz günlerde haberlerde çkt. Gaziemir Belediye Meclis üyesi Aye Erta Gaziemir’de baz belgeler bizden saklanyor dedi. Böyle bir ey olabilir mi ?

Evet dorudur olabilir. Denetim komisyonunda sayn Belediye Bakan’nn rzas dorultusunda belgeler geliyor. Baz evraklar sayn Bakan vermeyin dedii zaman vermiyorlar. Bu konuda sknt yaayan çok arkadalarmz var. Yani zmir’de bu noktada bir çeit derebeylik var. Bizde Çili’de böyle bir durum olduunu sanmyorum.

CHP’nin ve Aziz Kocaolu’nun en büyük yanl sizce nedir ?

Bence en büyük sorunlardan biri iyi bir ekip oluturulamamas. zmir’in vizyonunu oluturacak bir ekip oluturamad. Öncelikle bir Bakan’n bir vizyonu olmal daha sonra oluturduu ekibin vizyonu olmal. Ancak Sayn Aziz Kocaolu böyle bir ekip oluturamad. Bu kadro sürekli deiiyor. Batan itibaren belirli projelerin sunulmas gerekiyordu. CHP halka hiçbir zaman uzun soluklu projeler sunamad. Aziz Kocaolu’nun tek yapt iyi bir ey var o da kendini madur göstermek. Maduriyet edebiyat yapyor ama bunu zmir halk yemeyecek.

Aziz Kocaolu, 70 km rayl sistem yaptk 13 km ye fazla taklyorsunuz diyerek metro konusunu eletirenlere tepki gösterdi. Bunu nasl deerlendiriyorsunuz?

zmir’in alt yap konusunda en çok hizmet ald dönem Burhan Özfatura dönemidir. Bunu herkesin öncelikle bilmesi lazm. Devlet Demiryollar olmasayd acaba bu 70 km ‘ de baarl olma ans var myd? Ortaklaa bir proje kapsamnda güzel bir i yapld. Demek ki olabiliyormu. Aziz Bey 13 km ye taklmayn diyor ama 13 km zmir’in ana arteri. Bizim söylediimiz u iyi bir ekip çalmas yok. Bunu tüm otariteler söylüyor. Çevreyolu olmasayd zmir halk ne yapard? Her seferinde hükümet zmir’e bir ey yapmyor diyorlar ya o çevreyollar nasl yapld ? Makam arabasndan insinler de bir otobüse, metroya binsinler. Vatandan neler çektiini görsünler. O metro istasyonlar yamurlarda akyor.

Çili Belediye Bakann Baarl buluyor musunuz?

Çili’yi baarl bulmuyorum. Çili bundan çok daha fazlas olmalyd. Her ay Çili’ye ller Bankas’nn dnda 700 milyar para geliyor. 2011 ve 2012 bütçesinde görülmeyen bir para. Siz her ay 700 milyarn yarsn hizmet olarak düünürseniz 12 tane mahalle de toplamda 300 milyarlk hizmet olmas lazm. Mahalleleri gezelim bakalm 300 milyarlk hizmet var m ? Elle tutulur gözle görülür yaplan tek ey antiye binas. Bu bina da ller Bankasndan kredilendirilen bir proje. Sadece yaplan tek ey mahallelerin ad deiiyor. Yamur da kalkç mahallesine giremezsiniz.

Çili Belediye Bakanlna adnz geçiyor doru mu ?

Partimizde her vatandan aday olma hakk var. Gönlümden geçiyor. Aday olmak istiyorum. Çili halknn bize vermi olduu görevi en iyi ekilde gerçekletirmek ilk siyasi hedefimiz. Ama gönlümde belediye bakanl var.

Emirhan ERGEN

 


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel