27 ubat 2015 Cuma

Piyasalar:   USD: 2,5105up  |  EURO: 2,8155up  |  MKB: 84.148down

ZMR'E UAN TNEL

Uçan yolu Bakanlk yapsn


ZMR'E UAN TNEL

Uçan yolu Bakanlk yapsn

 

zmir ulam için hayati önem tayan Ak Parti’nin ‘35 zmir 35 proje’si içinde yer alan Konak Tüneli’nin temeli düzenlenen görkemli törenle atld. 1600 metre uzunluundaki tünel, Yeildere Mehmetçik Park’ndan girecek, Konak Bahri Baba Park’ndan çkacak ve yaklak 110 milyon liraya mal olacak. Tünelin tamamlandnda kent merkezi Konak’n trafiinin yan sra Buca’nn kronikleen trafik problemini de çözmesi hedefleniyor.

 

Büyükehir Belediye Bakan Aziz Kocaolu, konak tünellerin temel atma töreninde uçan yolun yaklak 8 km’lik ksmn Ulatrma Bakanl ve Karayollar Genel Müdürlüü’nün yapmas talebinde bulundu. Bunun üzerine kürsüye gelen Ulatrma Bakan Binali Yldrm, zmir ve zmir için ne gerekiyorsa yapacaklarn ifade ederek, “Paramz yettii ölçüde yolu Buca’ya uzatacaz. Otogara gidecek yol için ise çalmalarmz sürüyor. Önemli olan zmir ve zmirlilerdir” dedi.

 

“16 milyon TL'lik kamulatrma”

 

Konak tünellerinin temel atma töreninde yapt açl konumasnda uçan yolu Ulatrma Bakanlnn yapmas talebinde bulunan Büyükehir Belediye Bakan Aziz Kocaolu, “ Bunu zmir için istiyorum” dedi. Kocaolu, “Konak-Yeildere tünel balantsnn kentimize ve ülkemize hayrl olmasn diliyorum. Uzun yllar önce Yeildere’den otogara balayan yol projesi yaplm ancak hazrlk çalmas aamasnda kalmt. Yeildere-Buca balants birinci etapta daha sonra da otogara çevre yoluna balayacak otoyol projesini ikinci etapta hayata geçireceiz. Uçan yol olarak tabir ettiimiz proje için 16 milyon TL’lik kamulatrma yaptk. Karayollar Genel Müdürlüü ve Ulatrma Bakanl ile yaptmz ihaleye girme konusundaki isteimizi geri çekiyoruz. haleye girmekten çekiliyoruz. Ulatrma Bakanl ve Karayollar’nn kontrolünde gerçekletirilecek. Projenin 6 km’lik tüm ilemlerini kamulatrma ve ina ilerini Bakanln ve Karayollarnn yapmas konusunda talepte bulunduk. Benim dileim zmir halknn dileidir. Bu anayolun tünel yaplrken, karayollarnn, Ulatrma Bakanl’nn bu yolu zmir halk adna yapmasn talep ediyoruz” diye konutu.

 

“Yollarn kral olmaz, kural olur”

 

Daha sonra kürsüye gelen Ulatrma Bakan Binali Yldrm, “Güzel bir hizmetin ilk harcn koyuyoruz. Yeni bir hizmetin balangcn yapmaktan dolay çok mutluyum. Gidemediiniz yer sizin deildir sözünü kendimize rehber edindik ve bu sözün arkasnda yol açmaya, milletimizin yolunu açmaya devam ediyoruz. Gece-gündüz demeden yeni yollar yaptk. Eski yollarmz yeniledik. Modern, bölünmü yollar haline getirdik, köprüler, bölünmü yollar yaptk. Daha kaliteli, konforlu ulaml yollar yaptk. Kentlerimizdeki ekonomik faaliyetler artt, ticaret hacmimiz artt, ulam giderlerimiz azald. Trafik kazalarnda kaybettiimiz vatandalarmzn says bölünmü yollar sayesinde azald. Yollarn kral olmaz, yollarn kural olur. zmir ilklerin ehridir. zmir’de ilkleri sizlerle birlikte gerçekletireceiz. zmir için çalmak, üretmek zamandr. zmir ve zmirlinin ihtiyac nedir bunlar biliyoruz ve teker teker gerçekletiriyoruz. Haziran’dan önce tek bir ey söyledik. zmir’e hizmet yapmaya geldik. zmir’de oy veren vermeyen herkese çok teekkürler. Bize güvendiniz yola devam dediniz. Bundan böyle zmir’e hizmet üretmeye devam edeceiz. 35 zmir, 35 proje ile yola çktk. Bugün bu projelerin her birini gerçekletirmek için var gücümüzle çalyoruz. Adeta zamanla yaryoruz. Arkadalarmzla birlikte projelerin gecikmemesi için ne gerekiyorsa, yapyoruz” dedi.

 

“Tünelleri devlet yoluyla birletireceiz”

 

Büyük cokuyla gerçekleen temel atma töreninde Yldrm, “Biz tüneli buraya kadar getirip, Aydn zmir devlet yoluna balyoruz. Çeme tarafna gidecek yol yargda takld. Biz de geldik dedik ki; burada yarg lehimize bile karar verse bu projeyi yapmayacaz. Denizle binalarn arasnda yol yapmaya gönlümüz raz olmad, zmir’e de buna layk görmedik. O yarm kalan yolu limana indirdik. Limandaki trafii de o yolla beraber ehir içinden çkardk. O yatrmda öyle kalmad. Ama Alsancak ile Konak arasnda bir kesiklik olutu. Ben 2 ay boyunca Konak’tan merkeze girdiimizde nereye giriyoruz, nereden çkacaz diyerek hep kafam kart. Doru dürüst bir ana arter yok. Konak Meydan'ndan Yeildere’ye tünellerle çkmz yapacaz. Bu yolu bu ana caddeye balayacaz” diye konutu.

 

“Önemli olan zmir ve zmirlidir”

Bakan Kocaolu’nun konumasnda bulunduu talebe yant veren Yldrm, “Uçan yol, yaklak 8 kilometrelik yol, bu yolun 1,5 kilometrelik bölümünün ihalesini belediye bakanmz yapt. Bu tüneller de uçan yol ile buluacak. steyen bu yolla kent merkezine, Buca’ya ya da Aydn tarafna gidecek. Tam bir 4 yol az olacak ve farkl istikamete gitme imkanmz olacak. Belediyenin yapt yol ile bizim yaptmz yollar burada birleiyor. Herhangi sknt olmadan çözülmesi için bu balantlarn tamamnn ayn elden çkmasnda anlamaya vardk. Dolaysyla tüneli getirip, buraya balayp, yonca kavan yaparak, paramzn yettii kadar Buca’ya doru da devam edeceiz. Daha sonra otogara devam eden ksm için de Büyükehir Belediye Bakan, “Buray da siz yapn tamamn bitirin diye” teklifte bulundu. Tabii yeni bir tekliftir. Bunun üzerinde de çalacaz. Daha sonra sonuçlar deerlendirip, konuyu sizlerle paylaacaz. zmir’in ihtiyacn gerekirse belediyemizle birlikte yaparz. Yeter ki; sizin ihtiyacnz görelim” diye kaydetti.

 

ST’se de yaplr

 

“Temel atma skntlarla balyor, plan projesi yok” gibi söylentilere de yant vererek, “Biz zmir’e olumsuzluk pompalamaya deil, hizmet etmeye geldik” diyen Bakan Yldrm, “zmir’e her geldiimizde hep ayn sorunla karlatk. Hep olumsuzluk, hep yaplan projelerdeki skntlar. Negatif tutumlar. ST sorunu. ST’se de yaplr. Bir proje hazrland zaman hep olumsuzluklar, sorunlar, skntlarla karlatk. Burada hiçbir sknt ya da sorunumuz yok. Konfiçyüs’ün sözü ile sözlerimi bitirmek istiyorum, “Ya bir yol aç, ya bir yol yap ya da yoldan çekil” bu anlamda yaplan tüneller zmir’imize helal olsun. zmir daha iyilerini hak ediyor” diye konutu.

 

“Ege’ye yatrm yapyoruz”

 

Gda Tarm ve Hayvanclk Bakan Mehmet Mehdi Eker ise “130 milyon liralk dev yatrm Ulatrma ve Karayollar tarafndan balatlyor. Bize derlerdi ki; “Bu hükümet zmir’e, Ege'ye yatrm yapmyor” ite görüyorsunuz temelleri atyoruz. Bugüne kadar yaptklarmz ve bundan sonraki yatrmlar zmir ve Ege için. Bizim için Türkiye bir bütün. Her yere ayn akla balyz. Biz hükümet olarak sadece zmirli çiftçilere 2011 yl austos ay itibariyle çiftçilere 163 milyon lira nakit prim destei verdik. zmirli egeli çiftçiye verilen destek 45milyon lirayd. Biz bu yln Austos ayna kadar 163 milyonluk destek verdik. Hükümetimiz döneminde zmir ve egeye toplam 1 milyar 200 milyon lira destek verdik” diye belirtti.

Karayollar Genel Müdürü Cahit Turhan ise, “zmir trafiini rahatlatmak kaliteli ve güvenli trafik a oluturmak için çalmalarmz sürdürmekteyiz. zmir, Alsancak liman viyadüklerini de geçtiimiz haftalarda hizmete açtk. Bu anlamda projelerimiz devam edecek” dedi.

 

PROJEDE NELER VAR?
Konak’tan Yeildere’ye uzanacak tünel hattnn Konak girii Bahri Baba Park’ndan, Yeildere girii ise Mehmetçik Park’ndan olacak. Yapm çalmalar Yeildere giriinden balayacak. 2,5 kilometre uzunluundaki tünel, çift yönlü kullanlacak. Tünelin giri ve çklarnda kentin her yönüne alternatif geçi güzergah sunulacak. Güzelbahçe, Narldere, Balçova ve Çeme gibi zmir’in bat yönünden sahil yolunu kullanarak gelen araçlar, Bornova, Buca, Gaziemir, Karyaka, Çili, Kemalpaa ve Manisa yönüne gitmek için Konak Tüneli’ni kullanarak kent merkezine girmeden Konak’tan Yeildere’ye balanacak. 3 yl içinde tamamlanmas beklenen tünelin açlmasyla Konak-Yeildere arasndaki mesafe 5 dakikaya inecek. Tünel sayesinde zmir’in trafik younluunun en fazla olduu bölgelerden Çankaya’nn araç yükü de azalm olacak. Tünel, yaklak 150 milyon TL’ye mal olacak.Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel