31 Ocak 2015 Cumartesi

Piyasalar:   USD: 2,4388up  |  EURO: 2,7562up  |  MKB: 88.946up

Memura servis mjdesi

Memur, toplu sözlemeden zammn yan sra yeni haklar da elde etti. ‘IMF dönemi’nde tasarruf için kaldrlan memur servisleri yeniden konulacak. Birçok bakanlk memuru yllar sonra servise binecek.


Memura servis mjdesi

Memur, toplu sözlemeden zammn yan sra yeni haklar da elde etti. ‘IMF dönemi’nde tasarruf için kaldrlan memur servisleri yeniden konulacak. Birçok bakanlk memuru yllar sonra servise binecek.

Jet hzyla sonuçlanan toplu sözleme görümelerine Memur-Sen dndaki konfederasyonlarn itirazlar sürerken, imzalanan metin Resmi Gazete'de yaymlanarak yürürlüe girdi. Bugün'ün haberine göre; 2014 ve 2015'i kapsayan sözleme metninde zammn yan sra bir dizi yeni hak sralanyor.

4C'liye aile yardm

4C'li geçici personel de aile yardm ödeneine kavutu. Bu personelin ayrca zamdan yararlanmas saland. Öretmenlere verilen eitim öretim tazminat her ay brüt 75 liraya denk gelecek ekilde artrld. 3 ayda bir ödenen toplu sözleme ikramiyesi 45 liradan 60 liraya çkarld. cra memurlarna verilen tazminatta 5 puanlk art yapld.
Mahkemelerde görev yapan personele fazla mesai ödenmesine ilikin yasal düzenleme karar alnd. Bakanlklar ve bal kurulularn merkez tekilatnda çalan personele servis verilmesine karar verildi. Bu madde, bata Maliye olmak üzere çok sayda bakanlk personelini yllar sonra servise kavuturacak. Servisler, tasarruf nedeniyle hizmetten kaldrlmt.

Yüzde 50 zaml olacak

Geçen yl 740 lira olan öretmenlerin öretim ylna hazrlk ödenei 2014'te 850 liraya, 2015'te 950 liraya yükselecek. Bu ödenein sözlemeli Kur'an kursu öreticilerine de verilmesi metne eklendi. Ayrca yatl Kur'an kurslarnda her nöbet için 2 saat ilave ek ders ücreti ödenecek. Dini bayram günlerinde, youn bakm, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil salk hizmetlerinde tutulan nöbet ücretleri yüzde 50 zaml ödenecek.

Zarar personel ödemeyecek

Büyükehir belediyelerine bal kurululardaki daire bakanlarna 3600 ek gösterge verilecek. PTT gie memurlarna 50 lira kasa tazminat gelirken, araçla hizmet veren datclarn 20 lira olan ilave ücreti 50 liraya çkarld. TRT personeli lojman kirasn yüzde 15 düük ödeyecek.

Fazla çaltrlan Bayndrlk personeline mecburi yllk izin verilecek. Tapu sicilinin tutulmasndan doan zararlarn memurdan alnmamas için yasal çalma yaplacak. TCDD'de hattn geçtii iyerlerinde çalan personele her ay 25 lira ilave ücret ödenecek.Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel