26 Ocak 2015 Pazartesi

Piyasalar:   USD: 2,3580up  |  EURO: 2,6491up  |  MKB: 90.614down

'Halk iinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes shhat gibi'

Ulatrma, Denizcilik ve Haberleme Bakan Binali Yldrm, Çili Bölge Eitim Aratrma Hastanesi’nin temelini Kanuni Sultan Süleyman'n 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes shhat gibi' dizeleri ile att.


'Halk iinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes shhat gibi'

Ulatrma, Denizcilik ve Haberleme Bakan Binali Yldrm, Çili Bölge Eitim Aratrma Hastanesi’nin temelini Kanuni Sultan Süleyman'n 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes shhat gibi' dizeleri ile att.

TOK tarafndan 68 bin 659 metrekarelik arsa üzerine yaplacak olan 23 bloklu Çili Bölge Eitim Aratrma Hastanesi'nin temel atma töreni, Ulatrma, Denizcilik ve Haberleme Bakan Binali Yldrm'n katlmyla gerçekleti. Törene Bakan Yldrm’n yan sra Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Romanya Ulatrma Bakanlar, Afganisatn Ulatrma Bakan ve Yardmcs ile Salk Bakan Yardmcs Agah Kafkas da katld. Hastanede 405 yatakl klinik, 16 ameliyathane, 12 poliklinik odas, 16 diyaliz ünitesi, 94 youn bakm yata, yank tedavi merkezi ile 3 bin metrekare geniliinde acil servis bulunuyor. Hastane, 120 milyon liraya 14 Mays 2014 tarihinde tamamlanacak.

“ZMR HMAL EDLYOR DYE KEND YAPAMADIKLARINI KAPATMAYA ÇALIANLARA SELAM OLSUN”

Bakan Binali Yldrm, törende yapt konumada, zmir’de salk alannda yaanan gelimelerin sala verilen önemin en büyük kant olduunu vurgulayarak, “2002 yl sonunda zmir genelinde 15 bin salk çalan hizmet verirken bugün bu say yüzde 57’lik artla 24 bini at. Bu salk hizmetlerine verilen önemin en açk göstergesidir. Bu salk personeli ile zmir, uzman hekim says bakmndan 2002’de Türkiye’de 12. sradayd, bugün ise layk olduu yer olan 3. sraya geldi. Her eyin ba salk ve zmir’de yaplan yatrmlarla bir ylda 33 milyon kii tedavi ediliyor. 70 bin metrekare kapal alana sahip olacak bu hastane için 120 milyon lira harcanacak, helal-i ho olsun, zmirli hepsine layk. Toplamda 2 milyar lirann üzerinde yatrm yaplm olacak. zmir’e helali ho olsun. -zmir’e yatrm yaplmyor, zmir ihmal ediliyor- diye kendi yapamadklarn kapatmaya çalanlara selam olsun. Daha da yapmaya devam edeceiz. zmir bunu hak ediyor” diye konutu.

Türkiye geneli ve zmir’de bata salk alan olmak üzere birçok alanda yaplan çalmalar dile getiren Bakan Yldrm, “imdi de bir kuzeye, bir güneye ehir hastanesi kuruyoruz. Yaplacak olan hastaneler ehir hastanesi olarak deil, adeta bir ehir olarak yaplyor. 2002’de ekonomisi çökmü, bankalar batm, hortumlanm bir vaziyette ülkeyi devraldk. Sizlerin duas ve destei ile on yldr destan yazyoruz. Dünya krizde tu oldu, Türkiye krize aldrmadan yoluna devam etti. Akl yollar ile yurdumuzun dört bir yann donattk. Büyük Atatürk’ün bize iaret ettii çada medeniyetler seviyesine, 2023’e emin admlarla ilerliyoruz” dedi.

'MUHTEEM YÜZYIL'A ELETR

Her eyin bann salk olduunu, salk olmadan dier ilerin anlam bulunmadn vurgulayan Yldrm, öyle konutu:
"Bunun için çalyor ve tesisleri tek tek ülkeye kazandryoruz. Ecdadmz Muhteem Süleyman, hayatn at üstünde geçirerek, 30 yla bir ça sdrarak, bu ülkenin gücünü 3 ktada gelitiren Muhteem Süleyman ne demi, 'halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes shhat gibi' diyerek saln önemini ne kadar iyi biçimde ifade etmitir. Kanuni Sultan Süleyman'a atfedilen senaryolarn, gerçek yaam ve mücadelesiyle, 'muhteem' unvann ald büyük ilerle asla badatrlmas mümkün deildir. Kanuni, 1520-1566 yllar arasnda Osmanl döneminin en parlak döneminde sultanlk yaparak, büyük imparatorluu döneminin en güçlü ülkesi haline getirmi ve adn tarihe altn harflerle yazdrmtr. Bu ülkeye bu ülke insanna hizmet eden ve bugün aramzda olmayan tüm ehitlerimize ecdadmza minnet duygularmz sunuyoruz."
Temel atma törenine katlan Salk Bakan Yardmcs Agah Kafkas da zmir'in Salk Bakanl açsndan önemli bir merkez olduunu, kentte 10 ylda toplam 784 milyon lira yatrmla 755 yatak kapasiteli 7 hastanenin tamamlanarak hizmete açldn kaydetti.
Bakan Yldrm ve beraberindekiler, konumalarn ardndan butonlara basarak, hastanenin temelini att.Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel