30 Ocak 2015 Cuma

Piyasalar:   USD: 2,4365up  |  EURO: 2,7595up  |  MKB: 88.549down

Kentsel dnmn markas Narldere

Kentsel dönüümün tüm yönleriyle baarl bir ekilde uyguland tek ilçe belediyesi olan Narldere Belediyesi, hedefine doru, hzl admlarla ilerliyor. Narldere, “gecekondusuz tek ilçe” unvann alarak marka olmay hedefliyor.


Kentsel dnmn markas Narldere

Kentsel dönüümün tüm yönleriyle baarl bir ekilde uyguland tek ilçe belediyesi olan Narldere Belediyesi, hedefine doru, hzl admlarla ilerliyor. Narldere, “gecekondusuz tek ilçe” unvann alarak marka olmay hedefliyor.

2000 ylnda balayan, Narldere’nin köy havasndan modern bir görünüe ve yaam tarzna geçi yapmas için planlanan Kentsel dönüüm projesini, 2 bölümde inceleyebiliriz; kent yenileme, eski dokuyu yenileme. Narldere Belediye Bakan Abdül Batur'un hedefi; gecekondular ile oluan görüntü kirliliinden ilçeyi kurtarp, modern, çada ve Narldere’ye yakan bir hale getirmek. Bir dieri de eski dokuyu yenilerken çevreye duyarl yaanlabilir, konforlu alanlar ilçeye kazandrmak.

Gecekondu bölgeleri olan 2.nönü mahallesinde 800 konut ile balayan ve Atatürk Mahallesi ile devam eden proje, sadece bir dönüüm projesi deil, ayn zamanda gecekondudan modern apartmanlara geçilirken, sosyal bara atlan baarl bir imza. Bakan Batur'a göre, bu proje kapsamnda hiçbir hak sahibi madur edilmedi veya daha önceden yaad bölgeden ayrlmaya zorlanmad.

 

Uygulamalar

 

Narldere Belediyesi tarafndan uygulanan kentsel dönüüm projesinin baar srr ise halk ile bark, çevre ile bark bir ekilde günümüz insannn hak ettii yaam alanlarn olutururken, kimliini kaybetmeyen ve bölgesinin deerine deer katan bir uygulama olmas. Herkesin mutlu olmas projenin ne kadar salkl bir ekilde uygulandn da göstermekte.

Narldere Belediye Bakan Abdül Batur, kentsel dönüümün ilk balad 2000 ylnda 2.nönü mahallesindeki projenin uygulanaca alandaki hak sahipleri ile birebir görütüklerini, bölge halkn ikna ettiklerini ve sonrasnda da 800 gecekonduda deiim aamasna geçildiini söyledi.

 

Altyap hizmetleri

 

 

Eski dokuyu yenileme projesinde ise altyap kanalizasyon sistemleri dahil olmak üzere, eski binalar yklp, yerine bugünkü modern ve bölgeyi çekim merkezi haline getiren binalar yapld. Yenikale’de 600, Ilca'da 400, Narl’da 100 eski binann yklarak, Narldere'nin modern bir görünüe sahip olmas saland. 2. nönü ve Atatürk mahallesi ile birlikte 3yl içerisinde bugüne kadar yaplan 1800 konut saysnn ikiye katlanacan söyleyen Narldere Belediye Bakan Abdül Batur, “kentsel dönüüm ve eski dokuyu yenilemede tek ve baarl ilçe olmamz bizi gururlandryor. Projelerin balad günden bugüne, amacmz sadece bina yapmak deil, ilçeye deer katmakt. Halkn bizi desteklemesi, bizim baarl olmamz salamtr. 2 inönü’de ve Atatürk mahallesinde geri kalan gecekondular için gereken projeler hazrland. 1291 gecekondu ve bu gecekondularda yaayan insanlarmz, modern ve kaliteli bir hayata yaamaya balamak için gün sayyor. Tüm planlarmz hazr ve 2015 yl itibari ile gecekondu ile ilgili tüm sorunlarn halletmi, dönüümünü tamamlam bir Narldere gün yüzüne çkacak. Bu müjdeyi de buradan vermi oluyorum. 2000 ylnda baladmz bu deiimde bizde gelitik ve tecrübe kazandk. Fakat her eyin ötesinde halk bize inand, güvendi. Elele çaltk, baarda halk ile belediye arasnda oluan karlkl güven bize yüzde yüz baar salamtr” dedi.

te 4 yenileme projesi

 

Yenikale Mahallesi; Narldere Belediye Bakan Abdül Batur, 1999 yerel seçimlerinde koltua oturur oturmaz ilk kent yenileme projesini Yenikale Mahallesi’nde balatt. Narldere’nin en eski ikinci yerleim bölgesi olan Yenikale Mahallesi’ndeki çou tek katl ve darack sokaklar arasndaki 300’e yakn ev ykld. Yerlerine parklar, geni yollar, kaldrmlaryla modern 600’ye yakn evin yapmna balad. Projenin yüzde 90’n tamamland.

Yeniköy Mahallesi: Narldere’nin en eski 3. mahallesi olan Yeniköy’de de eski dokuyu yenileme projesi, 2000 ylnda balad. 120 eski ev ykld. 300'e yakn modern binalarda ev yapld. Bu proje 2006 ylnda tamamland.

Yukarköy Projesi: Narldere’nin yine en eski yerleim yeri olan Narl Mahallesi içindeki Yukarköy bölgesinde eski dokuyu yenileme projesine 2005 ylnda baland. Bu bölgedeki 120’ye yakn eski binann ykm gerçekleti. Yeni yaplan imar plan dorultusunda geni yollar, parklaryla modern kentin admlar atld. 220 yeni konutun yaplaca bu bölgedeki çalmalar hzla sürüyor.

2. nönü Mahallesi projesi: Bakan Abdül Batur, eski dokuyu yenileme projelerinin yan sra Narldere’nin srtlarndaki gecekondularla dolu çirkin görüntüyü de deitirmek için kollar svad. Bölgedeki 550 gecekondu ykld. Yerine son derece modern her türlü donanm olan çada ehircilii gerei bin 500’e yakn konut yapld. Gecekondu sahipleri haklarn sonuna kadar ald. Bölge yepyeni bir görünüme kavutu. Narldere Belediyesi, gecekonduyu yenileme projesini baaran Türkiye’deki ender belediyelerden biri oldu. kinci nönü Mahallesi’ndeki Narkent projesi Türkiye’ye örnek model oldu.Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel